Lassan szinte feledésbe merül, de most már több mint két hónapja, január 23-án a magyarországi iskolákat tömeges bombafenyegetés érte. Azon a két januári napon összesen 313 iskolát vizsgáltak át a rendőrök, de

robbanószert, vagy robbantásra alkalmas eszközt szerencsére sehol nem találtak.

Még január 23-án azt is közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), hogy a közveszéllyel fenyegetés miatt elrendelt nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda – nemzetközi együttműködés keretében – nagy erőkkel folytatja.

Ezért kíváncsiak voltunk, hogy

  • hol tart a nyomozás az ügyben? 
  • Van-e már gyanúsított? 
  • Hallgattak-e már ki valakit a fenyegetésekkel kapcsolatban?
  • Milyen eredménye van a nemzetközi együttműködésnek? 

Az ORFK az Economx kérdésére a mai napon mindössze annyit válaszolt, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytat büntetőeljárást.

Azonban a nyomozás érdekére tekintettel arról bővebb tájékoztatást – az akkori doorstep alkalmával elhangzottakon túl – nem áll módunkban adni

- tették hozzá. 

Így a rendőrség azt sem erősítette meg, amit Sas Zoltán, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának elnöke nyilatkozott február elején, miszerint

a szakmai következtetések alapján a cél a zavarkeltés volt, és az adatok alapján az iskolákat ért fenyegetések nem köthetők iszlám radikálisokhoz.

Kép: Rendőrség

A nyomozással kapcsolatban korábban az ORFK részéről elmondták, hogy

terrorcselekmény elkövetésével való fenyegetés miatt nyomoznak a rendőrök.

A bűncselekmény átminősítése

nem jelenti azt, hogy nőtt a terrorfenyegetettség,

viszont így nagyobb a nyomozók mozgástere és az elkövetők büntetési tétele. Közölte, az összes fenyegetést egy eljárásban vizsgálják, együttműködnek az Europollal, és felkeresnek minden külföldi társszervezetet, azonban a nyomozás sikerét veszélyeztetné, ha további információkat közölne az eljárásról. 

A fenyegetés az online térben történt, és az emailcímet visszafejtve el lehet jutni egy szolgáltatóhoz. A rendőrség legmagasabban képzett kibernyomozókkal, „rendőrhekkerekkel” dolgozik, akik az elmondásuk szerint adott esetben nagyobb tudással rendelkeznek mint az elkövetők.