Az általános vita lezárása után Lázár János építési és közlekedési miniszter hangsúlyozta, minden politikai erőnek felajánlotta, hogy minden értelmes módosító indítvány megvitatására készen állnak. Két megközelítés verseng egymással: van egy növekedési-fejlődési-gazdaságfejlesztési dilemma, nekem pedig az a dolgom, hogy szükség szerint ezeket a folyamatokat az észszerűségre hallgatva megpróbáljam korrigálni – tette hozzá a miniszter.
Lázár János hangsúlyozta, a törvényjavaslat eddig nem szabályozott területeket rendez vagy a hatályosnál szigorúbb szabályokat állít fel, tehát „érdemi változások vannak". Hozzátette, a hatályos, szigorúbb környezet- és természetvédelmi normáink miatt más államok versenyelőnyre tettek szert.
Valahogy meg kellene találni az egyensúlyt, hogy Magyarország valóban felzárkózóból fejlett országgá tudjon válni, de ne éljük fel a környezet tartalékait. Én ezzel nagyon egyetértek
– fogalmazott a tárcavezető, aki hangsúlyozta: a termőföld védelme a kormánynak nem gyengesége, hanem erőssége. Megjegyezte:
Európában lakosságarányosan szinte nincs is olyan állam, amelyben ekkora mértékben állna rendelkezésre termőföld vagy édesvíz.
Lázár János szerint abban teljes társadalmi konszenzus van, hogy szükség van autóiparra, ahhoz viszont akkumulátorgyártásra van szükség.
A Balatonról szólva kijelentette, a tó „sokkal jobb hely lett, mint ami volt", infrastruktúra, számos szálláshely épült ott. Nekünk az az érdekünk, hogy a magyar emberek ott költsék el a pénzüket; ahhoz infrastruktúrát kell oda telepíteni – mondta.
Kedden folytatódik a parlamenti munka
A parlamenti honlapon olvasható napirend szerint az ülés 9 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik.
Tárgyalnak két nemzetközi szerződés kihirdetéséről: a Magyarország és az Egyesült Királyság közötti, a minősített adatok védelméről szóló egyezményről, valamint a Magyarország és az Üzbég Köztársaság közötti légi közlekedési megállapodásról.
A parlament megvitatja az egyes közlekedési tárgyú törvények módosítását, amely egyebek mellett a közösségi autóbérlő rendszerekkel kapcsolatban tartalmaz változtatásokat a parkolással, illetve az ezen cégeknek nyújtott, a helyi lakosokéval megegyező kedvezményekkel összefüggésben.
Általános vita lesz a konzuli védelemről szóló törvény módosításáról, miszerint a tiszteletbeli konzul kinevezéséhez feltétel lesz a büntetlen előélet igazolásán túl az, hogy nemzetbiztonsági kockázat sem merülhet fel a konzullal kapcsolatban.
Három igazságügyi tárgyú törvényjavaslat is szerepel a napirenden. Az igazságügyi tárgyú törvények módosítása a tiltott szerencsejáték-szervezőkkel szembeni fellépést tenné hatékonyabbá, valamint jelentősen emelné a fogyasztóvédelmi bírságokat, nagyobb cégek esetében az alsó határt 15 ezerről egymillió forintra, a felső határt bizonyos esetekben hárommilliárd forintra.
Az egyes agrártárgyú törvények deregulációs szempontú módosítása több mint egy tucat jogszabályon változtatna, egyebek mellett a vízgazdálkodási, a természetvédelmi, a vetőmag- és a termőföld védelméről szóló törvényen.
Az Országgyűlés tárgyalja a büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódóan egyéb törvények módosítását. Az előterjesztés átülteti a magyar jogba a gyógyszerhamisítás uniós fogalmát, tartalmaz rendelkezéseket a szabadságvesztésre ítéltek új besorolási rendszerével kapcsolatban, valamint a büntetőeljárás hatékonyságával összefüggésben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!