Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza elmondta, nehéz szívvel figyelik mind Dél-Alföldön, mind Csongrád-Csanád vármegyében az óriási mértékű őzpusztulást. A fővadász szerint a probléma összetett, az elmúlt két évben pedig több tényező hatása is összeért – írja a Délmagyar.hu.

A pusztulás okát debreceni és budapesti laborokban is vizsgálják, az elhullott állatokból vett minták alapján. Soós László elmondta, két-három éve lényegében Békés, Csongrád-Csanád vármegye keleti részén, illetve Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar vármegyében jelent meg a probléma. 

A vérmintákban alapvetően a műtrágyákból származó nitrit- és nitrátmérgezés, a rágcsálóirtó szerek miatti esetleges vérzékenység, valamint a betiltott növényvédő szerekből származó klórozott szénhidrogének nyomait keresik. 

Csongrád-Csanád vármegyében a 2000-ben több mint 14 ezerre becsült őzek egyedszáma 2022-re megduplázódott, majd a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre csökkent. Csongrád-Csanád vármegyében még ennél is rosszabb a helyzet, itt 30 százalékkal csökkent az őzállomány. 

A fővadász hozzátette: az is komoly gondokat vet fel az ügy kapcsán, hogy az őz, pákosztos állat lévén gyors emésztésű, naponta többször táplálkozik, és változatos étrendet keres. A mai nagytáblás intenzív mezőgazdasági kultúrában ezt azonban nem találja meg.

Ezen felül az aszályos időjárás, a hosszan tartó hőség, valamint a tartós légköri aszály miatt a növények párologtató nyílásai összezáródnak. Emiatt a növényvédő szerek nem tudnak felszívódni, és táplálkozás közben az őzeket nagy koncentrációban érik a toxikus anyagok. A vegyszerek és műtrágyák hatására pedig bélgyulladás alakulhat ki.

Soós László szerint a rendszert összességében kell vizsgálni, amelynek csupán egyik kis szelete a vadgazdálkodás. Az állomány védelme érdekében a természetes élőhelyeket – részben pályázati forrásokból – folyamatosan fejlesztik. Csendereseket telepítenek, itatókat helyeznek ki, vadföldeket művelnek, és gyérítik a ragadozókat.

Az őzállomány drasztikus csökkenése miatt a vadászatra jogosultak csökkentették az őzhasznosítást, és továbbra is keresik az okokat, hogy célzottan és hatékonyan mérsékeljék a pusztulást.

Rejtélyes halálesetek rázták meg a fővárosi állatkertet

Az állatok pusztulása nincs összefüggésben a nyári hőséggel.
Bővebben>>>