A Főpolgármesteri Hivataltól az Index által kikért adatok szerint a 2023-as év azonos időszakához képest, nyár derekáig, 40-50 százalékkal több bejelentés érkezett a Fővárosi Önkormányzat patkánybejelentő oldalára. Tavasszal a tavalyi 898 észlelés az idén 1366-ra, nyár elején az előző évi 1010-ről 1585-re, nyár derekán pedig 1070-ről 1403-ra emelkedett.
Öt évvel ezelőtt volt hasonló a helyzet, akkor is megugrott az észlelések száma.
Alapvetően rejtőzködő életet élnek, de szorult helyzetekben, vagy ha nagyon éhesek, akkor támadhatnak is.
Budapest a világ legpatkánymentesebb nagyvárosa (képzeletbeli) cím büszke birtokosa majdnem 50 év óta, kérdés, ez így marad-e továbbra is.
Az 1970-es évek elejéig több mint kétmillió patkány garázdálkodott a Duna két partján, Budapest teljes 525 négyzetkilométernyi területén minden harmadik, a belső kerületekben pedig mindegyik ingatlan patkányfertőzöttnek minősült.
Aztán egy két évig tartó irtóprogram keretében annyira kiszorították a rágcsálókat, hogy 1972 óta mindössze 100 lakóra jut egyetlen patkány, azaz Budapest lényegében patkánymentes övezetnek számít. Párizsban egy emberre 1,3 patkány jut, míg New Yorkban 2.
A lap megkérdezte a Főpolgármesteri Hivatalt, miért látnak (és jelentenek) mostanában egyre többen patkányt Budapesten? A válasz szerint azért,
A lap szerint az okok között szerepelhet, hogy három évvel ezelőtt, a kormányzati elvonások miatt, leszerelték a fővárosi kukák egynegyedét (majdnem 3 ezer utcai szemetest), a túlcsorduló kukák pedig mágnesként vonzzák a patkányok csapatait.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!