A kormányrendelet értelmében a tanárok, a tanítók, a gyógypedagógusok és az óvodapedagógusok bére januártól átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik, hogy a kormány korábbi ígérete szerint elérje a diplomás átlagbér 72 százalékát.
A jogszabály értelmében 2024-ben a pedagógusfizetések alsó határa a következőképpen alakul:
- gyakornok: bruttó 528 800 forint (32,2 százalékos emelés);
- pedagógus I. kategória: bruttó 538 ezer forint (31,2 százalékos emelés);
- pedagógus II. kategória: bruttó 555 ezer forint (29,1 százalékos emelés);
- mesterpedagógus kategória: bruttó 630 ezer forint (21,2 százalékos emelés);
- a kutatótanárok esetében: bruttó 750 ezer forint (19 százalékos emelés).
Ezen felül kötelezően emelni kell a fizetést:
- 2 százalékkal, ha a pedagógus a munkaköre betöltéséhez előírt szakképzettséget mesterképzésben (korábban egyetemi képzésben) szerezte,
- 4 százalékkal, ha matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia, földrajz tantárgyat tanít, és megvan az ehhez szükséges képesítése is.
Erre az alapfizetésre jönnek még rá a különböző megbízási díjak például osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői pótlék stb., amelyek alapja szintén emelkedik, de ezek munkáltatónként eltérőek lehetnek.
Az Eduline-nak Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szövetségének (PDSZ) ügyvivője elmondta, hogy a fizetésemeléssel kapcsolatban kérdőíveket küldtek a pedagógusoknak és az iskolai nem pedagógiai dolgozóknak, amelyben csak az alapilletményükről kérdezték őket, a különböző, most már megbízási díjnak átnevezett pótlékokról; például az osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői stb. nem.
A válaszokból a cikk megjelenéséig kiderült, hogy a pedagógusok:
- 62,9 százaléka csak a fokozatához előírt minimumösszeget kapta meg,
- 13,1 százalék az előírt minimumnál többet, de nem annyit kapott, mint amennyire számított,
- 24 százalékuk kapta meg azt az összeget, amennyivel előzetesen is kalkulált.
Ezek csak előzetes eredmények, mert még mindig van olyan intézmény, ahol az érintettek január 30-án délután még nem vették át a kinevezésüket.
Az viszont már látszik, hogy a többség nagyon nem elégedett. A bruttó 564 ezer forint, amelynek nettója 366 ezer forint, ami még mindig messze van a diplomás átlagbértől.
- 2024-ben 672 ezer forint;
- 2025-ben 812 ezer forint;
- 2026-ban pedig 880 ezer forintot érhet el.