Annak ellenére, hogy tavaly novemberben maga Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tett arra ígéretet, hogy havonta 12,5 milliárd forint többletforrást kapnak az hazai kórházak, a mai Kormányinfón most mégis azt válaszolta az Economxnak, megkérdezi Pintér Sándor belügyminisztert, hogy ezek a pénzek miért nem érkezek még meg. Főleg úgy, hogy a 2025-ös büdzsében a szükséges évi plusz 150 milliárd forint már megjelent.

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár pedig egy tavaly novemberi végi interjújában mondta el, hogy a havi 12,5 milliárd forintos többletforrásért cserébe maximálisan tolerálható adósságszintet vezet be a kormány. Ha a menedzsment ezt túllépi, akkor annak a következményei lecsapódnak a vezetőség fizetésében, tette akkor hozzá Takács Péter.

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára viszont a napokban azt közölte az Economox-szal, hogy valami gond lehet, mert még ezen a jogcímen nem kaptak egy fillért sem az intézmények,

miközben január végi adatok szerint közel 124 milliárd forint a kórházak adóssága.

Valami technikai zűr lehet


– fogalmazott a főtitkár, majd hozzátette: ez eléggé „elborzaszt”. Rásky László ezt azzal magyarázta, hogy havonta 15 milliárd forinttal nő átlagosan a kórházak adóssága. És kiemelte: ha a rendelet esetleg csak júniusban jelenik majd meg, addig a kórházakban 75-80 milliárd forint adósság halmozódik majd fel. 

A 150 milliárd forint plusz forrás felosztásában három fő tétel szerepel: 

  • az alapdíjak általános, 6 százalékos emelésének forrásigénye 53 milliárd forint; 
  • a szakmafedezeti szorzók módosítása (az alulfinanszírozott ellátások feljavítása, kiegyenlítése) 93 milliárd forintot emészt fel; 
  • és a hasi sebészet finanszírozásának korrekciójára pedig 4 milliárd forintot szán a kormányzat.

Úgy tűnik, nemcsak a kórházak várnak arra, hogy Pintér Sándor elindítsa az utalást, hanem Gulyás Gergely minisztertársa is.