Forradalmian új megközelítés született a RAS fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására: az ELTE kutatói jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre − derül ki a Computer Trends cikkéből.
Jelenleg több mint 600 rákot okozó mutációt ismernek a kutatók, ezek közül a legjelentősebbek a RAS fehérje mutáció,
ezek az emberi tumorok 30 százalékában megtalálhatóak és hozzájuk kapcsolhatók a legnehezebben kezelhető verziók, így a tüdő, a vastagbél vagy a hasnyálmirigy.
Grolmusz Vince professzor az ELTE PIT Bioinformatikai Csoport legújabb kutatásában forradalmian új megközelítést javasolt a RAS fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására. E szerint olyan molekulákra van szükség, amelyek a RAS és a GAP molekulákat egymáshoz ragasztják.
Ezeket pedig úgy lehet megtalálni, hogy a megfelelően közel elhelyezett RAS és GAP molekulák közé keresnek jó "ragasztó" kismolekulákat
− olvasható a közleményben.
A módszer hatékonyságának igazolása február 22-én jelent meg az International Journal Molecular Sciences szaklakban, s az eredmények azt mutatják, hogy a magyar metódus felveszi a versenyt az eddig talált legjobb molekulákkal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!