A rendőrök a hétvégén hét esetben tizenkilenc embert mentettek ki a Balatonból – közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
A strandolók a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan partra jutni. Műszaki hibás vitorlások utasait, a viharos szélben vízibiciklikkel, és SUP-okkal elsodródó fürdőzőket segítettek ki szorult helyzetükből a rendőrök.
Különleges erőkkel védik a Balaton és a Velencei-tó közbiztonságát
A rendőrség felkészült az idei nyári turistaszezonra, amely alatt főleg a balatoni és Velencei-tó körüli térségre fókuszálnak fokozott erőfeszítésekkel a közbiztonság fenntartása érdekében. Bővebben>>>Aki nem tud úszni, ne menjen természetes vizekbe!
A felhőtlen nyaralás érdekében azonban a legfontosabb, hogy mi magunk előzzük meg a bajt – figyelmeztet a rendőrség a honlapján. Hogy a vízen ez mennyire fontos, arról Reviczky Gábor színművész beszélt a rendőrség videójában.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság azt tanácsolja, hogy
- aki nem tud úszni, az ne menjen természetes vizekbe;
- a gyengébb úszók csak a sekély vízben, a parthoz közel fürdőzzenek, vízibiciklizzenek, vagy használjanak egyéb vízi eszközöket és azokról ne ugráljanak a vízbe;
- aki nem elég vízbiztos, az a vízi járműveken használjon mentőmellényt;
- extrém melegben kerülje a nyílt vízen való tartózkodást;
- alkoholos, ittas állapotban ne fürdőzzön senki!
Ha közeleg a vihar...
A rendőrségi külön felhívja a figyelmet a viharjelzési szabályok betartásának fontosságára.
- Az elsőfokú viharjelzésnél a veszélyt jelző lámpa percenként 45-öt villan; ekkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni.
- Másodfokú viharjelzés esetén a fény percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint – a vitorlás hajók kivételével – szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a figyelmet: amennyiben a tóban bajba jutott embereket látnak, hívják az ingyenes 1817-es segélyhívó telefonszámot.