A Napi.hu megkeresésére a Legfőbb Ügyészség sajtóosztályán megerősítették: a képviseleti kereseten túl már eddig is több lehetőség állt az ügyészség rendelkezésére a fogyasztói jogok megvédése ügyében.
A Legfőbb Ügyészség kommunikációs vezetője, Fazekas Géza a Napi.hu-nak korábban elmondta: az ügyészség 2022-ben is jelentős számban, 150 esetben látott lehetőséget úgynevezett perelhárító ügyészi felhívás alkalmazására a fogyasztók védelme érdekében.
A perelhárító felhívásokat 95 százalékot meghaladó hányada webáruházat működtető vállalkozással szemben nyújtották be, illetve 80 esetben közvetlenül a fogyasztóvédelmi hatóságok eljárását kezdeményezték.
Újfajta veszélyek a digitális térben
Az elektronikus kereskedelem robbanásszerű terjedése és a digitális információözön számos új előnyt kínál a fogyasztóknak, eddig soha nem látott szintre emelhetik a fogyasztás élményét. Ezzel ugyanakkor újfajta veszélyekkel is szembesülünk.
Persze, bármikor bírósághoz fordulhatunk a jogaink megvédése érdekében, de ez esetben is akadályokkal szembesülhetünk. A jog világában elveszettnek érezhetjük magunkat, a magas perköltség kockázata, a bonyolult jogi eljárásoktól és a pereskedéstől való idegenkedés miatt számos esetben marad el a jogérvényesítés.
Különösen igaz ez a külföldről való vásárlás esetén. Emiatt az egyes vállalkozások akár bízhatnak is abban, hogy nem fognak a fogyasztók bírósághoz fordulni.
A fogyasztói jogokat sértő bűncselekmények esetén az ügyészek a büntetőeljárási jogköreiket gyakorolják, míg a közérdekvédelmi feladatokat ellátó ügyészek pert indítanak a fogyasztók polgári jogainak védelme érdekében.
Az ügyész színre lép
A képviseleti keresetet a közérdekvédelmi ügyész indítja meg, de azt bárki kezdeményezheti az ügyészségen. A kezdeményezés minden fogyasztó számára ingyenes. A képviseleti kereset benyújtásáról az ügyész dönt, és akkor fordul bírósághoz, ha annak törvényi feltételei fennállnak.
A képviseleti keresetet az ügyész nem az egyéni fogyasztó (bejelentő) érdekében indítja meg, hanem minden olyan személy érdekében, akit a jogsértés érint, vagy érinthet.
A fogyasztói érdekeket a bíróság előtt a közérdekvédelmi ügyész képviseli, a fogyasztók személyesen nem vesznek részt a perben, így nem kell gondoskodni jogi képviseletről, és perköltség sem hárul rájuk.
A képviseleti keresetben az ügyész a fogyasztókat érő jogsértés megszüntetését, vagy annak konkrét orvoslását is kérheti, így például a hibás termékek kicserélését, a vételár visszatérítését, vagy a fogyasztók kárának pénzbeli megtérítését.
A bíróság pedig az ítéletben olyan szövegű nyilvános közlemény közzétételét rendelheti el, amely alapján az ítélettel érintett (károsult) fogyasztóknak a jogosultsága felismerhető. A vállalkozás köteles az ítélet szerint eljárni, de önkéntes teljesítés hiányában a fogyasztók az ítélet alapján bírósági végrehajtást is kezdeményezhetnek.
A képviseleti kereset alapján a közérdekvédelmi ügyész tehát akár több ezer vagy százezer fogyasztó jogait érvényesítheti, és a fogyasztók kára úgy térülhet meg, hogy a bírósági perben nem kell részt venniük.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!