Minden tizedik magyar kapott már váratlanul nagyobb összeget – derül ki a ZRI Závecz Research Intézet elemzéséből, amely a minap megjelent A 100 leggazdagabb 2023 kiadvány megbízásából készült.
Az emberek általában tervezetten jutnak bevételekhez, ugyanakkor adódnak olykor nem várt élethelyzetek is, amikor nagyobb pénzösszegek érkeznek a családi kasszába.
A kutatásban megszólaltatott ezer fő 11 százaléka számolt be arról, hogy élete során kapott már meglepetésszerűen jelentősebb summát. Az érintettek hat tizede legfeljebb 5 milliós összeget említett, három tizede 5 és 10 millió forint közöttit, tizedük pedig 10 millió forintnál is nagyobbat.
A meglepetés forrásai
A hirtelen vagyon több módon érkezhet:
- legtöbben (36 százalék) örökség útján jutottak nem várt pénzhez;
- a második leggyakoribb forrás a szerencsejáték, amiből 28 százalék söpört be nagyobb nyereményt;
- sokan (19 százalék) extra jutalomként, bónuszként kapták munkájukért;
- kevesebben (10 százalék) ajándékozás által lettek gazdagabbak;
- a sikeres pénzügyi tranzakció még kevesebbeknek (3 százalék) hozott előre nem látott, jelentős bevételt.
A váratlan örökségről főleg nők számoltak be, míg a pénzügyi befektetések sikeréről a férfiak.
Portyáznak a szerencsevadászok: milliárdokra áhítoznak
Az Ötöslottó halmozódó főnyereménye sokszor megmozgatta meg az országot, a giganyeremény 2003-ban például nem csak a hazai, hanem a határon túli szerencsevadászokat is vonzotta, a rekord összegnek köszönhetően kígyózó sorok alakultak ki a határmenti értékesítőhelyeken.Bővebben -->
Óvatos duhaj a magyar
Az előre nem tervezett pénzből az érintettek kétharmada elköltött valamennyit, 43 százalékuk félretett, 31 százalékuk befektetett, 16 százalékuk ajándékozott belőle.
- Ha az összes lehetséges felhasználást figyelembe vesszük, akkor azt látjuk, hogy a legnagyobb, 37 százalékos csoportot azok alkotják, akik a hirtelen jött pénzt mind egy szálig felélték, elköltötték. Ez elsősorban a férfiakra, a középkorúakra és az alacsony iskolázottságúakra volt jellemző.
- A második leggyakoribb felhasználási mód a teljes összeg befektetése, az érintettek 18 százaléka döntött így, főképpen a diplomások és az 50 év felettiek.
- A harmadik legnépesebb, 16 százalékos csoport tagjai a pénz egy részét elköltötték, másik részét félretették. Ez a megoldás szinte csak a nőket jellemezte, közülük is leginkább a középkorúak választották ezt.
- Az érintettek 10 százaléka pedig annyira óvatos volt, hogy az összes váratlanul érkezett bevételét félretette. Ez a takarékoskodó megoldás a fiatalok és a diplomások körében volt az átlagnál gyakoribb megoldás.
- A hirtelen vagyonra szert tettek 8 százaléka felosztotta a pénzét négy felé: költött belőle, félre is tett, befektetésre is szánt valamennyit, illetve ajándékozásra is fordított belőle. Ez a sokrétű felhasználás leginkább a férfiakat jellemezte.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!