Karácsony Mihály levelében arra kérte az államfőt, hogy az Alaptörvényben rögzített felhatalmazása alapján kezdeményezze egy, a nyugdíjasok életkörülményeinek javítását, kiszolgáltatottságuk csökkentését és társadalmi megbecsülésük emelkedését célzó törvénytervezet elkészítését – írta meg a 24.hu.
Egy ilyen törvénytervezet elkészítésénél a Nyugdíjas Parlament szerint számos szempontot kellene figyelembe venni, legfőképpen azt, hogy az idősek a közfelfogással ellentétben nem tehertételt, hanem erőforrást jelentenek a társadalom számára.
A méltányosság érdekében azt kérték:
- a Magyarországon nyugdíjjogosultságot szerzett idős személy összevont pénzbeli jövedelmének legalacsonyabb értéke ne legyen kevesebb a tárgyévi átlagos öregségi nyugdíj hatvan százalékánál;
- a nemektől és a településektől függő, valamint a nyugdíjba vonulás időpontjából adódó méltánytalanságokat korrigálják;
- a megállapított közfinanszírozott öregségi nyugdíj legmagasabb értékét maximálják a ma hatályos jogszabályi előírások szigorításával;
- a tárgyévi közfinanszírozott öregségi nyugdíj indexálását az előző év nemzetgazdasági bruttó átlagkereset növekedésével megegyező mértékben határozzák meg;
- a „tizenharmadik havi nyugdíj” költségvetési juttatást a jövőben azonos összegben folyósítsák minden jogosultnak.
A köztársasági elnök a feladatot a kormányra tolta.
A Sándor-palota nem vitatta a nyugdíjasok életkörülményeinek javítását, a kiszolgáltatottságuk csökkentését és a társadalmi megbecsülésük emelését célzó igényeket. Azonban azt is hozzátették, hogy a társadalmi nyugdíjrendszer kialakítása, a központi költségvetés előkészítése és a társadalombiztosítási nyugellátások fedezetének biztosítása, illetve a nyugdíjrendszer működtetése a kormány feladata és felelőssége.
Ezekben az ügyekben a köztársasági elnök feladat- és hatásköre az Alaptörvény értelmében korlátozott.
A köztársasági elnök sem közjogi, sem pedig költségvetési gazdálkodási szempontból nincs abban a helyzetben, hogy új nyugdíjtörvényt terjesszen elő.
Azt is hozzátették, hogy a törvénykezdeményezési jog csupán kivételes helyzetekben gyakorolható – eddig egyszer került csak sor rá, 33 évvel ezelőtt, a taxisblokád idején.
A Sándor-palota biztosította a Nyugdíjas Parlamentet, hogy Sulyok Tamás számára kiemelten fontos az idősek megbecsülése, és az államfő elkötelezett a nyugdíjasok életkörülményeinek javításában, de, hogy miként segítene ebben, azt nem részletezték.
A Nyugdíjas Parlament elkészítette a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes nyugdíjrendszer létrehozását megalkotó törvény előkészítéséről szóló tervezetet, és bíznak benne, hogy az a parlament elé kerülhet majd – valamelyik országgyűlési képviselő közbenjárásával.
Romániában jobb élete van a nyugdíjasoknak, mint hazánkban
Legalábbis ezt állítja egy új Egyesült Államokban készült, 7 szempont alapján elkészült rangsor. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!