Az elmúlt évhez képest javult az élelmiszer-biztonság, a vállalkozások jogkövetési hajlandósága, kisebb súlyúak a jogsértések és a fogyasztók is tudatosabbak - nyilatkozta lapunknak Süth Miklós országos főállatorvos. A Kánikula kommandó részeként zajló Napsugár akció keretében eddig már több mint 16 tonna, csaknem kétmillió forint értékű élelmiszert kellett kivonniuk a forgalomból az állat-egészségügyi hatóságoknak - döntően hidegkonyhai és húskészítményeket -, elsősorban jelölési hibák és lejárt fogyaszthatósági idő miatt. Az akció első két hetében több mint 22 ezer tételt vizsgáltak az ellenőrök, ebből 581 forgalmazását tiltották meg.
Az MgSzH élelmiszer-ellenőrzési programja keretében a teljes élelmiszerláncot vizsgálja, ezért állat- és növény-egészségügyi, zöldség- és gyümölcsminőség-ellenőrzési vizsgálatot is végez. A Napsugár akcióban a zöldség-gyümölcs vizsgálatok során épp a piaci anomáliák miatt fokozottan ellenőrizték a minőségi, a növényvédőszer-használattal kapcsolatos, valamint a nyomonkövethetőségi előírások betartását. A növény- és talajvédelmi igazgatóságok 32 mintát ellenőriztek: a termékek 60 százalékában volt kimutatható a megengedettnél több növényvédőszer-maradék. Minőségvédelmi bírságot 52 esetben szabtak ki, 2,73 millió forint értékben (a minimumösszeg 50 ezer forint). A legtöbb hiányosságot a görögdinnyénél, őszibaracknál és paprikánál találták, főként az áru jelölését, állagát, méretét kifogásolták. A görögdinnyével kapcsolatban 325 ezer forintnyi bírságot szabtak ki - az ideiglenes forgalmazók ellenőrzésekor ugyanis a forgalmazott kisebb mennyiség miatt gyakorlatilag csak a minőségvédelmi szankció minimumát tudják kiszabni az ellenőrök.
Az akció során az állat-egészségügyi hatóság importáruval kevert magyar gyümölcsöt is talált. A szaktárcánál ezért vizsgálják azt is, hogyan lehetne a növényekre is kiterjeszteni a nyomonkövethetőséget egészen a behozatalig - az állati eredetű termékek esetében ezt az unió is engedélyezi.
További részletek