Augusztus közepén jelent meg a ShanghaiRanking Consultancy magas presztízsű egyetemi kiválósági világranglistája, a 2024-es Academic Ranking of World Universities (ARWU). A rangsorra csak négy magyar egyetem került fel, a Szegedi Tudományegyetem világviszonylatban a 401-500. helyen végzett. Ezzel több száz helyet javított, és a legjobb hazai eredményt érte el az SZTE.
A Szegedi Tudományegyetem a legjobb magyar egyetemként végzett a nemzetközi rangsorban, amelyre az idén is csak négy hazai intézmény került fel. Az SZTE világviszonylatban a 401-500. helyet tudhatja magáénak, ahová, egy év alatt több száz helyet javítva, a 701-800. helyről lépett előre.
A nemzetközi szakértők több mint 2500 felsőoktatási intézmény oktatási és tudományos munkáját vizsgálták, és a világ legjobb 1000 egyeteme került fel a nyilvános rangsorra.
A listát több kiválósági indikátor alapján állítják össze, az oktatás minősége, az oktatók, kutatók és az egykori hallgatók szakmai elismertsége (pl. Nobel- és Fields-díjasok száma), a publikációs teljesítmények, tudományos munkák idézettsége, az egy főre vetített akadémiai teljesítmény számít a rangsor kialakításakor.
A Szegedi Tudományegyetem olyan kiváló felsőoktatási intézmény, amely Szent-Györgyi Albert (1937) és Karikó Katalin (2023) személyében két Nobel-díjassal büszkélkedhet, Szent-Györgyi professzor egyetemünk kutatójaként kapta az elismerést, míg Karikó professzor asszony egyetemünk alumnája és jelenleg professzora – mondta Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora.
„Az SZTE az ARWU rangsor csaknem mindegyik indikátora szerint javította teljesítményét. Ahogyan azt az eredmények is tükrözik, a Szegedi Tudományegyetem számára az intézményi kiválóság biztosítása alapvető érték, amit a kiemelkedő nemzetközi és hazai kutatókkal való együttműködésein, a széleskörű partnerkapcsolatain, a tudományterületeken átívelő interdiszciplináris szemléleten, a meghatározó oktatási, kutatási, művészeti, gyógyítási tevékenységén és aktív társadalmi szerepvállalásán keresztül egyaránt támogat.”
A rangsor első tíz helyén amerikai és angol egyetemek végeztek, a listát a Harvard University vezeti, ezt követi a dobogón a Stanford University és az MIT.
Az SZTE európai együttműködésében (European University Alliance for Global Health) résztvevő nagynevű partner egyetemek közül többen az ARWU lista szerint a világ 150 legjobb egyeteme között vannak (Université Paris-Saclay, LMU München, Lund University). Ez mind az oktatási, mind a kutatási együttműködések terén segíti az egyetemet a kiválóság javításában, és megmutatkozik a rangsorokban betöltött, egyre előkelőbb pozíciójában is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!