Legalább 23 milliárd forintnak megfelelő amerikai kormányzati és európai uniós forrást kaptak a Magyarországon működő politikai nyomásgyakorló szervezetek – közölte a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint a hivatal az elmúlt egy évben rengeteg információt tárt fel és hozott nyilvánosságra a külföldről finanszírozott politikai beavatkozások kulcsszereplőiről és hátteréről. Az Európai Bizottság által bírált intézmény vizsgálatai megállapították, hogy Magyarországon is aktív az a politikai nyomásgyakorló hálózat, amely az amerikai Demokrata Párt és a hozzá kötődő üzleti körök, valamint a nemzetközi progresszív ideológiai tábor céljait szolgálja.
Ezek a bizonyítékok
A közlemény szerint a Lánczi Tamás vezette szervezet eddigi vizsgálatai egyértelműen bizonyítják, hogy
a hálózat magyarországi működését egy szövevényes külföldi finanszírozási rendszer biztosítja, amely egészen a közelmúltig három pillérre épült: az amerikai kormányzati források (USAID, NED, State Department); brüsszeli bizottsági források (CERV, LIFE, JUST); kormányzati pénzeket is továbbosztó pénzalapok saját forrásai (Open Society Foundation, Rockefeller Foundation, German Marshall Fund).
A hivatal a feltárt információk alapján megállapította, hogy a magyarországi nyomásgyakorló hálózat a következők szerint részesült amerikai kormányzati és európai uniós finanszírozásban:
- csak a USAID mintegy 3,5 milliárd forintot küldött politikai nyomásgyakorló szervezeteknek 2022 és 2024 között,
- míg az Európai Bizottság saját programjaiból 19,5 milliárd forintot különített el politikai nyomásgyakorló szervezeteknek februárig.
Az egyenként is többmilliárd eurós, felülről nyitott keretösszegű támogatási programok a 2021-2027-es európai uniós költségvetési ciklus végéig tartanak, így várhatóan további pénzek kifizetéséről dönt majd a bizottság – összegezte a megállapításait a saját krédója szerint „a nemzeti szuverenitás ellen irányuló támadásokkal szembeni fellépés érdekében” létrehozott szervezett.