Mostanában egyre többször írnak arról, hogy egy nem hivatalos francia–német terv születik az Európai Unió intézményrendszerének átalakításáról, amely tartalmazza az unió bővítését, a tagállami vétó gyengítését, és a renitens országok szankcionálásának szigorítását. A 60 oldalas, nem a két kormány hivatalos álláspontját képviselő jelentés kapcsán Magyarország kirakásának esetleges előkészítéséről szóló értelmezések is megjelentek.
Mások a „többsebességes Európa” régi tervének felmelegítéseként értékelték a vitairatot, amelynek értelmében
a mélyebb gazdasági és külpolitikai unió hívei tovább közeledhetnének, a többiek megmaradhatnának a mostani szinten, a problémás tagjelöltek pedig a teljes tagság helyett kaphatnának egy, a mostaninál tágasabb uniós előszobát
– foglalta össze a G7.
A jelentés elfogadtatására a jelen formájában kevés esély van.
Az viszont kiderül a dokumentum megjelenéséből, hogy az Európai Unió aktuális struktúrája nehezen bírja a globális és lokális válságokat, a növekvő geopolitikai és világgazdasági feszültségeket.
Nincs vétólehetőség, ezt akarják elérni, és ez nagyban vonatkozna Magyarországra.
A “kétsebességes” vagy “többsebességes” Európa terve, a vétópolitika meghaladása elvenné az Orbán-kormány legerősebb zsarolóeszközét, egyúttal pedig csökkentené a magyar barátság geopolitikai értékét Kína és Oroszország felé is. A G7-en közölt cikkben hangsúlyozzák, hogy a másik oldalról Orbán Viktornak nem biztos, hogy annyira fájna a többrétegű vagy többsebességes Európa.
- Egyrészt a Fidesz régóta építgeti balkáni politikai és gazdasági kapcsolatait, és Szerbia vagy Bosznia felvétele mellett is régóta kardoskodik, ezzel a budapesti befolyás is nőne.
- A másik potenciális előnye lehetne, hogy Ukrajna relatíve hosszú időre megragadhatna az előszobában.
- Egy többrétegű EU-ban könnyebb lenne elodázni a monetáris integráció követelményét.
Egyhangúság kell az egyhangúság eltörlésére
A többsebességes EU-ról szóló terveket persze erősen gyengíti, hogy azok elfogadásához a jelenlegi tagállamok egyhangú támogatására van szükség, és utána még ratifikálni is kell az új egyezményt – azaz például a magyar kormánynak meg kellene szavaznia, hogy a jövőben könnyebben büntethessék.