A Magyar Közlönyben megjelent a kormányrendelet szerint

a kabinet csütörtöktől újabb hat hónappal ismét meghosszabbította a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet.

Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt módosítást az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetője kezdeményezte, akik szerint a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelésének feltételi fennállnak. A kormány döntése egyelőre szeptember 6-ig hatályos.

A törvények szerint a válsághelyzetek és veszélyhelyzetek időszakában a kormány „kivételes jogrend” alapján kormányozhat, rendeletekkel is dönthet, így elkerülheti a hagyományos parlamenti folyamatokat.

A kivételes jogrend kategóriái:

  • Válsághelyzet (tömeges bevándorlás, közbiztonsági veszélyek, stb.) - A kormány dönthet a válsághelyzet elrendeléséről, ha az ország közbiztonságát közvetlenül veszélyeztető körülmények állnak fenn.
  • Veszélyhelyzet (például háború, természeti katasztrófák, stb.) - Ebben az esetben a kormány rendeletekkel reagálhat a kialakult fenyegetésekre.
  • Egészségügyi veszélyhelyzet - A COVID-19 világjárvány idején vezették be, és a veszélyhelyzet alapján a kormány speciális intézkedéseket hozhatott.

A rendeletet kiszúró 24.hu azt írja, hogy a Magyar Közlönyben most is hivatkozott menedékjogi törvény pontosan előírja, mikor hirdethető válsághelyzet, ám a hivatalos statisztikák alapján ezek egyike sem teljesül. Az Országos Rendőr-főkapitányság illegális migrációt bemutató oldalán fellelhető számok a döntést valóban nem támasztják alá, ám a jogszabály alapján a válsághelyzetet indokolhatja bármilyen migrációs helyzettel összefüggő körülmény, ami valamely település közbiztonságát közvetlenül veszélyezteti. A rendőrség korábban a lapnak megerősítette, nincs tévedés, az általa működtetett összesítő oldalak „pontosan tükrözik” a menekülthelyzet aktuális adatait.

A kormánynak május közepén a háborús veszélyhelyzetet is meg kell hosszabbítania, akkor jár le a korábbi rendelet hatálya

- hívta fel a figyelmet a portál.