Minden választás  értelmezési küzdelem is, különösen az egy olyan, ahol egyrészt a választás után nem jön létre kormány, másrészt minden mandátumot szerzett párt "nyer" valamit és valamennyit – írta  Török Gábor elemző a Facebook posztjában.

Az EP-eredményeket is hasonlóan az önkormányzati választás eredményeihez hetekig, hónapokig rágjuk majd, hiszen itt tényleg semmilyen objektív mércéje - leszámítva a mandátumszerzést - nincs a sikernek és a kudarcnak.

Kép: Török Gábor Facebook oldala

Az elemző két példát vet fel:

  1. Ha a Fidesz mondjuk 43 százalékot szerez, azzal megnyeri a választást és 14 évnyi kormányzás után továbbra is a legnagyobb párt marad, ez Török Gábor szerint egyrészt siker. Ugyanakkor a legutóbbi választási eredményeitől lényegesen elmarad, ez másrészt kudarc.  Ha viszont 48 százalék fölött szerepel, akkor nincs másrészt – írta.
  2. Ha a Tisza mondjuk 19 százalékot szerez, azzal pár hónapos pártként példátlanul jól szerepel, ezt az elemző sikernek tartja. Ugyanakkor a várakozásoktól, a felmérésektől elmarad, ez másrészt kudarc. Ha viszont 25 százalék fölött szerepel, akkor nincs másrészt – írja bejegyzésében Török Gábor.


Mint ahogy az táblázatból kiderül, ha például a DK nem éri el a 10 százalékot az az elemző szerint kudarc, a Momentum és a Mi Hazánk pedig akkor lehet csalódott, ha nem jutnak be az Európai Parlamentbe.