Tavaly szilveszterkor 37 tűz keletkezett tűzijátékok használata során. Volt ahol épület, vagy autó gyulladt ki a pirotechnikai termékek miatt, a legtöbbször azonban tuják, kukák és tűzijáték égő maradványaihoz riasztották a tűzoltókat.
Miskolcon egy tízemeletes társasház egyik lakása égett egy erkélyre esett tűzijáték miatt, negyven lakónak kellett átmenetileg elhagynia az épületet. A tűzzel érintett lakás lakhatatlanná vált, a három lakó rokonokhoz került, öt ember füstmérgezést szenvedett.
A zajhatások miatt több kutya is megrémült, beszorult valahová, majd a tűzoltóknak kellett kimenteniük. Erdőkertesen egy tűzijáték miatt megriadt kutya kerítés és fal közé szorult, a kiérkező tűzoltók szabadították ki. Budapest XXII. kerületében egy nagytestű kutya egy családi ház garázsa és kerítése közti húsz centiméteres résbe szorult, a tűzoltók mentették ki – összegezte közleményében a tavalyi szilveszteri káreseteket a katasztrófavédelem.
Az elhasznált, kihűlt tűzijáték is okozhat tragédiát
Annak érdekében, hogy az idén a hasonló eseteket elkerüljük, érdemes már a tűzijátékok vásárlásánál odafigyelni – figyelmeztetnek a szakemberek.
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság további szilveszteri biztonsági tanácsai:
- Soha ne vásároljunk tűzijátékot aluljáróban, piacon, vagy „csomagtartóból”, mert ezek tűzvédelmi szempontból nem megfelelőek, nem biztonságosak!
- A szilveszteri tűzijátékokat december 28. és 31. között lehet megvásárolni az erre kijelölt legális árusítóhelyeken, jellemzően plázák, nagyobb üzletek parkolóiban felállított konténerekben, amelyeket a katasztrófavédelem is ellenőriz.
- A megvásárolt tűzijátékot ne hagyjuk a kocsiban! Sajnos minden évben előfordul, hogy autóban felejtett és idő előtt elindult tűzijáték miatt ég ki egy jármű.
- A tűzijátékokat otthon biztonságos távolságra tegyük a fűtőeszköztől, a tűzhelytől, mert a hő hatására idő előtt működésbe léphetnek, továbbá ne tároljuk együtt más éghető anyagokkal!
- Olyan helyre zárjuk el ezeket, ahol nem éri napfény, pára, víz és a gyermekek, háziállatok sem férhetnek hozzá!
- Ha valamelyik tűzijáték vizes lett, azt még azután se használjuk, miután megszáradt, mert nem lesz biztonságos a működtetése!
- A tűzijátékokat nem szabad megbontani, vagy átalakítani!
A legális árusítóhelyen vásárolt tűzijátékok magyar nyelvű használati utasítással rendelkeznek, amelyek betartása különösen fontos. Az utasítás részletesen tartalmazza, hogy milyen irányba fog működni és mekkora védőtávolságot kell tartani.
- Ha erős a szél, ne tűzijátékozzunk!
- Soha ne irányítsuk emberre, állatra, növényre, járműre, vagy épületre!
- A rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól, vagy közvetlenül épületek mellől!
- A szilveszteri tűzijátékokat nem szabad a házak, különösen a társasházak ablakából, vagy erkélyéről indítani, mert rendkívül tűz- és balesetveszélyes!
- Az elhasznált tűzijátékok forró maradványait csak a kihűlése után dobjuk a kukába, mert gyakran emiatt gyulladnak meg kukák, a kukákhoz közel álló autók, épületek!
Ha tüzet, bajba jutott embert, állatot látunk, hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
Ez már nem nevezhető virslinek, ilyet ne vegyen!
Az év utolsó napjára készülve talán többen megfizetik majd a magasabb minőséget. Bővebben --->Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!