A Belügyminisztérium a Lánglovagok.hu többszöri megkeresésére sem reagált, és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is hallgat, holott rendkívül nagy a bizonytalanság most az I. és II. kategóriájú önkéntes tűzoltó egyesületeknél, melyeknek az együttműködési megállapodása azt tartalmazza, hogy élet- és balesetbiztosítás nélkül tűzoltásban, műszaki mentésben nem vehetnek részt.
A Lánglovagok.hu információi szerint a katasztrófavédelem jelezte a jogszabálysértés tényét a Belügyminisztériumnak.
A fenntartó köteles biztosítást kötni
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény szerint a tűzoltóság fenntartója a tűzoltóság készenléti szolgálatot, és a tűzoltás irányítását ellátó tagjai részére szolgálati tevékenységükre vonatkozóan köteles élet- és balesetbiztosítást kötni.
A tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről, a tűzvédelmi bírságról és a tűzvédelemmel foglalkozók kötelező élet- és balesetbiztosításáról szóló kormányrendelet úgy rendelkezik, hogy csoportos élet- és balesetbiztosítást kell kötni az önkormányzati tűzoltóságok, az önkéntes tűzoltó egyesületek, valamint a létesítményi tűzoltóságok tűzoltásban, műszaki mentésben részt vevő tagjaira, valamint csoportos élet- és balesetbiztosítás köthető az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és alárendelt szervei hivatásos állományú tagjaira.
A megkötött biztosítási szerződésnek ki kell terjednie legalább a tűzeseti beavatkozás, a műszaki mentés és az erre való felkészítés, illetve a készenléti jellegű szolgálat során bekövetkezett balesetre és halálesetre.
A jogszabály előírja, hogy a létesítményi tűzoltók esetében a biztosítási díj forrását a fenntartó köteles biztosítani. A szerződést a létesítményi tűzoltóság fenntartója köti meg. A többi szervezet esetében a biztosítási díj forrását a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter biztosítja. A szerződést a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter köti meg.
Legutóbb minden simán ment
A legutóbbi szerződés 2021. április 18-án két évre lett kötve a Generali Biztosító Zrt.-vel, évi mintegy 95 millió forintos díjért az alábbi szervezetekre vonatkozóan:
- Terrorelhárítási Központ;
- Nemzeti Védelmi Szolgálat;
- Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága;
- Rendőrség;
- Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;
- Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság;
- Önkormányzati tűzoltóságok;
- Önkéntes tűzoltó egyesületek;
- Önkéntes mentőszervezetek.
A 2023 februárjában kiírt közbeszerzés eredménytelen lett, mert a Belügyminisztériumnak 244 millió forint állt volna kétéves időszakra rendelkezésre, ehhez képest viszont lényegesen többért érkeztek árajánlatok:
- Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt. – 464 482 571 Ft/év
- CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. – 445 872 250 Ft/év
- Allianz Hungária Zrt. – 1 558 614 300 Ft/év
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Egy méltatlanul lesajnált magyar nagyváros lenyűgözte a külföldi utazásszervezőket

Súlyos betegség sújtja a gyerekeket a Dunántúlon, a szülők sincsenek biztonságban

Itt az olcsó B kategóriás jogosítvány, de sokan csak féljogsinak tartják

Egy sosem látott százmillió forintos lombkoronasétány misztikus történetét meséljük el

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Most jól figyeljen: lehet, hogy már ön is nyugdíjba mehetne

Nem követi idén az inflációt a locsolópénz

Vérfagyasztó sebet kapott az adatvédelem – a Meta AI-nak már ezt is szabad
