- Hány darab szavazólapot is kapunk?
- Politikai szépségverseny a mai, de nem mindegy, ki hordja a koronát
- Ezek a pártok lehetnek a nyerők: körkép az EP-választások előtt
22.13 - Rekord, rekord
Országszerte rendben véget ért a közös eljárásban tartott voksolás, valamennyi szavazókör bezárt – mondta Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján a Nemzeti Választási Központban.
Kapcsolódó
Hozzátette: vasárnap több mint 7 millió 800 ezer választópolgár volt jogosult szavazni, végül a választók több mint 57 százaléka élt választójogával. A végleges részvételi adatokra még várnak, de az elmondható, hogy Magyarországon ilyen sokan még soha nem szavaztak sem helyhatósági, sem európai parlamenti (EP-) választáson.
A külképviseleteken a választók 87 százaléka jelent meg, több mint 18 ezer ember szavazott. A levélben szavazó 127 ezer választópolgárból vasárnap 19 óráig 53 ezer választó szavazata érkezett meg az NVI-hez. Nagy Attila jelezte: vasárnap a külképviseletekre további levélcsomagok érkeztek, amelyeket a következő napokban kap meg az NVI.
Elmondta: a szavazatszámláló bizottságok nagyon jó haladnak a szavazatok számlálásával, ezért 20 óra után elérhetővé váltak a helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választás egyes előzetes eredményei, amelyeket folyamatosan tesznek közzé a választás hivatalos honlapján, és továbbítják azokat a sajtónak.
Az önkormányzati és nemzetiségi választás eredményeinek közlése folyamatos - tette hozzá -, az EP-választás előzetes eredményeit azonban csak 23 óra után publikálhatják, miután az össze uniós tagállamban lezárult a voksolás. Emlékeztetett: az EP-választás levélszavazatainak számlálása vasárnap este 7 órakor megkezdődött, a külképviseletekről pedig az utolsó urna várhatóan szerdán érkezik meg, így az EP-választás előzetes eredménye előreláthatóan négy nap múlva lesz teljes körű.
Hangsúlyozta: a jelenleg elérhető adatok előzetes eredménynek számítanak. A polgármester-, egyéni listás, és egyéni választókerületi választás, valamint a települési nemzetiségi választás eredményét a helyi választási bizottság állapítja meg, a vármegyei közgyűlési és területi nemzetiségi választás eredményét a területi választási bizottságok.
A Fővárosi Közgyűlés és a főpolgármester-választás eredményéről a Fővárosi Választási Bizottság dönt, az országos nemzetiségi választás eredményét pedig a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) állapítja meg, csakúgy, mint az EP-választás eredményét - részletezte.
21:25 – Jól haladnak a szavazatszámlálók
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap este hét órakor megkezdte a levélszavazatok felbontását és a szavazólapok számlálását az európai parlamenti (EP-) választáson. A voksokat géppel és kézzel is megszámolják, mondta Nagy Attila, az NVI elnöke.
Levélben a sem magyarországi, sem más uniós lakóhellyel nem rendelkező magyar választópolgárok szavazhattak az EP-listákra, az NVI összesen 127 ezer levélben szavazót vett fel a névjegyzékbe. Az irodához több mint 50 ezer levélszavazat érkezett vissza, és valamennyinek az azonosító nyilatkozatát ellenőrizték. Úgy fogalmazott, hogy nagyon jól haladnak a szavazatszámláló bizottságok.
21:10 – Magyar Péter: Vannak szabálytalanságok
A Tisza Párt négyezer szavazatszámlálója dolgozik a választási bizottságokban, vannak szabálytalanságok, szavazatvásárlások, fenyegetések, mondta Magyar Péter a párt eredményváró eseményén. Hozzátette: a szabálytalanságok miatt minden esetben feljelentést fognak tenni. A budapesti eredmények hamarabb meglesznek, a EP-sek később, az olaszországi késői urnazárás miatt, tette hozzá Magyar Péter.
20.30 – Tordai Bence kilép a Párbeszédből
Tordai Bence bejelentette hogy kilép a Párbeszédből, az országgyűlési képviselő a frakcióban szeretne bent maradni, független képviselőként, jelentette be a Partizán választási műsorában.
A Facebook posztjában azt írta: továbbiakban a munkát Buda zöld, független ellenzéki országgyűlési képviselőjeként és a Budai Zöld közösség tagjaként folytatja.
Az elhatározás már korábban megszületett benne: azután, hogy a Párbeszéd testületei úgy döntöttek: a párt a 2024-es EP- és a 2026-os országgyűlési választáson is a DK listáján indul.
20.15 - Rekord részvétel
Ez minden idők legmagasabb választási részvétele, mondta Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója a párt választási központjában.
19:52 – Messze még a vége
Ha a jelöltek és a jelölőszervezetek minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak, akkor július 17-ig is tarthat mire kiderül egy-egy végeredmény. Bővebben>>>
19.45 Élő eredményváró az Indexen:
19.09 – Majdnem 4,5 millió szavazó járult az urnákhoz fél órával a zárás előtt
Az EP- és az önkormányzati választásokon vasárnap 18.30 óráig a szavazásra jogosultak 56,09 százaléka (4 416 794 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint.
18.26 – Ebben az összes nagy párt szavazói egyetértenek
Az Európai Parlamentbe kijutó magyar képviselőktől az emberek jelentős többsége (67 százalék) azt várja, hogy egységesen képviseljék a magyar kormány álláspontját. Mindössze tízből három magyar gondolja úgy, hogy az EP-képviselőknek inkább a saját pártjuk értékrendje szerint kéne tevékenykedniük, akár a magyar kormány álláspontjával szembemenve. A Závecz Research az RTL megbízásából készített közvélemény-kutatásából az is kiderül, hogy a fideszesek 79 százaléka gondolkodik így, azonban a DK-MSZP-Párbeszéd (56 százalék) és a Tisza Párt (64 százalék) szavazói körében is népszerű ez az álláspont.
18.20 - Még kell egy kis fokozás az ellenzéknek
„A részvétel kiegyenlítettnek tűnik, nagy kiugrás nem látszik. Az persze igaz, hogy a községekben összességében többen élnek, mint Budapesten, ami jót jelenthet a Fideszre nézve. Az járhat még jól, akinek Budapesten van erős bázisa, a nagyvárosokban az ellenzéki politikai erőknek a hátralevő néhány órában még jót tenne egy kis fokozás" – erről Nagy Attila Tibor politikai elemző beszélt az Indexnek. A szakértő hangsúlyozta: a szokásosnál magasabb a részvétel leginkább a kispártoknak jelent csapást.
17.49 - 50 százalék feletti a részvétel
3 991 444 ember ment eddig el szavazni ma az EP-és önkormányzati választásokon, ezzel 50,69 százalékos a részvétel a választási irodai 17 órai adatközlése alapján.
17.38 - Török Gábor: a Fidesznek 48, a Tiszának a 25 százalék a siker
Minden választás értelmezési küzdelem is, különösen az egy olyan, ahol egyrészt a választás után nem jön létre kormány, másrészt minden mandátumot szerzett párt "nyer" valamit és valamennyit – írta Török Gábor elemző a Facebook posztjában.
Az EP-eredményeket is hasonlóan az önkormányzati választás eredményeihez hetekig, hónapokig rágjuk majd, hiszen itt tényleg semmilyen objektív mércéje - leszámítva a mandátumszerzést - nincs a sikernek és a kudarcnak. Bővebben>>>
17.00 - 20 órakor jöhetnek az eredmények
A szavazólapok feldolgozottságának függvényében, várhatóan vasárnap este 8 órától kezdi meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a helyi önkormányzati választás eredményeinek közlését; a szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választások szavazólapjait számolják össze.
A vasárnapi választások előzetes eredményeit a www.valasztas.hu oldalon folyamatosan teszik közzé, de a nagy adathalmaz miatt az adatösszesítést végző háttérendszerből történő adatátadás időpontja és a tényleges megjelenés között várhatóan 10-15 perc telik el.
A szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választás szavazólapjait számlálják meg, ezt a képviselő-testületi tagokra leadott szavazatok követik, majd Budapesten a főpolgármester-választás szavazólapjai. Ezután számlálják össze a vármegyei közgyűlésekre (Budapesten a Fővárosi Közgyűlésre) leadott szavazatokat, végül az európai parlamenti (EP-) választás szavazólapjai következnek.A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok összeszámlálásának eredményét haladéktalanul továbbítja a helyi választási irodához, amely rögzíti azokat az informatikai rendszerben. Így tehát először a polgármester-választások eredményei kerülnek fel az NVI internetes tájékoztató oldalára, a www.valasztas.hu-ra.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki.
Az EP-választás eredményeinek közlésével az NVI-nek azonban meg kell várnia, hogy Olaszországban este 11 órakor befejeződjön a szavazás.
15.45 – Több mint 3,3 millió ember már szavazott
42,04 százalékos a részvétel 15 órakor, a szavazóköri névjegyzékben szereplő 7 874 264 ember közül eddig 3 310 686 járult az úrnák elé az EP és önkormányzati választásokon vasárnap, írja a Nemzeti Választási Iroda.
14.44 – Ahol akkugyár épült, ott magas a részvétel
A 444.hu cikke mutat rá, hogy Debrecenben az öt évvel ezelőtti önkormányzati választáson 19,47 százalékos volt a részvétel (délután egy óráig, ezeket az eredményeket ismerjük egyelőre) – és a fél évvel korábbi EP-választáson se érte el a 24 százalékot –, idén viszont a szavazásra jogosultak 30,41 százaléka választott. Gödön, ahol szintén üzemel ilyen gyár, az öt évvel ezelőtti 26,97 százalékkal szemben délután egy óráig 37,08 százaléknyian szavaztak, 31,92 százaléknyian szavaztak eddig vasárnap, ez 2019-ben az EP-választáson 15,89 százalék volt, az önkormányzatin pedig 20,17.
13.42 - Pesten súroljuk a 35 százalékot, Veszprém vidéken viszi a prímet
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap 13 óráig a szavazásra jogosultak 33,14 százaléka (2 609 173 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A fővárosban a szavazók 34,58 százaléka, 464 534 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
A vármegyék közül a részvételi arány 13 órakor Veszprém vármegyében volt a legmagasabb, 34,43 százalék, ami 96 777 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt: 30,24 százalék, 131 655 szavazó.
12.43 – Vitézy bizakodik, de nem találgat
„Minden választás a demokrácia ünnepe, ezért minden budapestit arra biztatok, hogy éljen a szavazás lehetőségével, különösen, ha azt gondolja, hogy Budapesten változásra van szükség" – mondta Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt vasárnap Budapesten, miután leadta szavazatát az európai uniós és önkormányzati választásokon a XII. kerületben.
Azt mondta: a választás eredményét tekintve bizakodó, de nem szeretne találgatásokba bocsátkozni. Budapesten meg kell haladni azt a fajta csatározást, amely az elmúlt években zajlott és szakmai alapú új városvezetésre és változásra van szükség – jelentette ki.
Szentkirályi Alexandra (Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje) visszalépése a programján és álláspontján semmit nem változtatott, továbbra is úgy gondolja, hogy szakmai logika alapján szeretné vezetni a fővárost és kizárja annak lehetőségét, hogy a Fidesszel vagy a Demokratikus Koalícióval szövetséget kössön.
12.25 – Karácsony: Nem hadakozni akarunk
Fejlődő várost akarunk építeni közösen a budapestiekkel, erről szól a mostani önkormányzati választás Budapesten – nyilatkozta Karácsony Gergely, a második ciklusára készülő főpolgármester újságíróknak vasárnap, miután leadta voksait az európai parlamenti és önkormányzati választáson a főváros II. kerületében.
Karácsony Gergely, aki a Párbeszéd-Zöldek-DK-MSZP főpolgármester-jelöltje azt mondta: a mostani választás nagyon fontos pillanat Budapest történelmében, mert amit a hatalom a propaganda, lejáratás, titkosszolgálat, megfigyelés, ravasz politikai cselek formájában bevetett annak érdekében, hogy félrevezessék a budapestieket, megmutatta a saját gyengeségét is.
Ha ez a hatalom erős lenne, akkor nem kellene neki trójai falovat keresni ahhoz, hogy visszajöjjön a városvezetésbe, nem hazugsággal és félrevezetéssel próbálkoznának, hanem például programmal - hangoztatta Karácsony Gergely, aki szerint a hatalomnak nincsen üzenete a budapestiek számára, csak hadüzenete. „Márpedig mi nem hadakozni akarunk, hanem egy fejlődő várost építeni közösen, a budapestiekkel" - fogalmazott a politikus, majd hozzátette: erről szól ma ez a szavazás.
12.16 – 84 százalékos részvétel a tengeren túlon
Az amerikai kontinensen 84 százalékos volt a részvétel az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnapi adataiból.
Az EP-választáson az amerikai kontinensen az időeltolódás miatt magyar idő szerint szombaton szavazhattak a külképviseleteken a magyarországi lakhellyel rendelkező, de a választás napján külföldön tartózkodó, a külképviseleti névjegyzékbe felvett választópolgárok. A külképviseleteken való szavazás joga megillette azokat az uniós állampolgárokat is, akik kérték regisztrációjukat, hogy az EP-választáson magyar listára szavazhassanak.
Az amerikai földrész 22 külképviseletén 1293 választópolgárt vártak az urnákhoz, az NVI adatai szerint 1087-en meg is jelentek, vagyis 84 százalékos volt a részvétel. Volt öt külképviselet - Brazíliaváros, Sao Paulo (Brazília), Montevideo (Uruguay), Ottawa (Kanada) és Quito (Equador), ahol valamennyi, a külképviseleti névjegyzékben szereplő választópolgár elment szavazni, ők összesen 42-en voltak.
Öt külképviseleten 90 százalék feletti volt a részvétel: Bogotában (Kolumbia) a 22-ből 21, Buenos Airesben (Argentína) 19-ből 18, Ottawában (Kanada) 32-ből 30, Montrealban (Kanada) 60-ból 55, Havannában (Kuba) 10-ből 9 választó szavazott.
A legtöbb választópolgárt New Yorkban várták, 350-et, itt 287-en meg is jelentek. Volt további hat külképviselet, ahol 80 és 90 százalék közötti volt a részvétel: az Amerikai Egyesült Államokban Washington és Los Angeles, Kanadában Vancouver és Toronto, továbbá Panamaváros (Panama) és Lima (Peru).
Öt további külképviseleten 70-80 százalék közötti volt a részvétel: Mexikóvárosban (Mexikó), továbbá az Amerikai Egyesült Államokban San Francisco, Chicago, Miami, valamint Houston, itt volt egyébként a legalacsonyabb a részvétel az amerikai kontinensen, az 54 választóból 40 ment el szavazni.
11.54 – Működhet a „mozgósítási világrekord”
„Valószínű, hogy működik ez a bizonyos »mozgósítási világrekord«, amelyet a Fidesz tűzött ki célul. Részükről a kommunikáció is emelhet a részvételen, hiszen azt mondták: a mostani választásnak is a háború a tétje. Vélhetően ugyanakkor a Magyar Péter iránti érdeklődés is bevonzott olyanokat, akik 2022-ben nem voltak aktívak" – értékelte a 9 órás adatokat az Indexnek Pék Szabolcs. A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament tagjainak választásán vasárnap reggel 9 óráig a szavazásra jogosultak 9,98 százaléka (785 546 szavazó) járult az urnákhoz.
11.46 – Mindenki menjen szavazni
Az a legfontosabb, hogy a választópolgárok menjenek el szavazni - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök az MTI-nek, miután vasárnap Szegeden leadta szavazatát az európai uniós és önkormányzati választásokon. Az államfő rövid nyilatkozatában megköszönte azoknak, akik ma elmennek választani.
Hozzátette: úgy gondolja, hogy a választásokkal "hozzásegítjük a választópolgárokat ahhoz, hogy mindenki ki tudja fejezni akaratát". Sulyok Tamás kiemelte: "ha a demokratikus akaratképződés megvalósul ma, akkor itt, Magyarországon és az egész Európai Unióban nyugodtak lehetünk."
11.42 – Közel 23 százalékos részvételi arány 11 órakor
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap délelőtt 11 óráig a szavazásra jogosultak 22,89 százaléka (1 802 332 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
- A fővárosban a szavazók 21,98 százaléka, 295 259 választópolgár adta le szavazatát 11 óráig.
- A vármegyék közül a részvételi arány 11 órakor Tolna vármegyében volt a legmagasabb, 25,72 százalék, ami 45 117 szavazót jelent.
A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében volt: 19,12 százalék, 83 255 szavazó.
11.20 – Magyar Péter új rendszerváltást akar
Fontos választás a mostani, ma azt mondhatják a magyar emberek, hogy „eddig és ne tovább!" – mondta Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke, európai parlamenti listavezetője vasárnap újságíróknak, miután leadta szavazatát Budapest XII. kerületében. Hozzátette: új rendszerváltást szeretnének.
Magyar Péter azt mondta, olyan eredményre számít, ami „talán a Holdról nem fog látszani, de a Karmelita kolostorban bizonyosan", az emberek erős jelzést küldenek a hatalomnak.
„Le fogjuk zárni az elmúlt 20 évet" – jelentette ki, és úgy fogalmazott: ez nem egy rövidtávfutás, inkább egy maratonba oltott gátfutás lesz. Közölte: a vasárnapi választás tétje, hogy az emberek azt a húszéves múltat választják-e, amit Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc tönkretett, és amelyben Magyarország mára az Európai Unió második legszegényebb és legkorruptabb országa lett úgy, hogy 40 ezer milliárd forint érkezett az országba húsz év alatt, és több mint 40 ezer milliárd forinttal nőtt az államadóság.
11.07 – Orbán: Szentkirályi Alexandra marad a fővárosi politikában, erős vezető lesz
Ez az első olyan európai választás, amikor van egy olyan téma, amely áthúzódik a tagállamok szinte mindegyikén: mindegyik országban a háborúról szól a kampány, ez most összeurópai kérdés – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, miután leadta voksait az európai parlamenti és önkormányzati választáson a főváros XII. kerületében.
Szentkirályi Alexandráról szólva kiemelte, hogy személyében évtizedek óta a legjobb jelöltet állították. „Nagyon büszke vagyok arra a munkára, amelyet – bepótolva egyébként a korábban el nem végzett munkákat is – Szentkirályi Alexandra elvégzett" – mondta. Hozzátette: várakozásai szerint Szentkirályi Alexandra marad a fővárosi politikában és egy nagy jövő előtt álló, erős vezetője lesz a Fidesznek.
10.52 – Mintegy ötven nemzetközi megfigyelő van jelen a voksoláson
Mintegy félszáz nemzetközi megfigyelő regisztrált a vasárnapi választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnapi adataiból. Öt éve az EP választást 33, míg az önkormányzati és nemzetiségi választást 30 nemzetközi megfigyelő követte.
Az NVI internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint 48 nemzetközi megfigyelőt akkreditáltak a választásra: a nagykövetségek közül az indonéz, a kazah és az üzbegisztáni öt megfigyelőt akkreditált. Azerbajdzsán, Georgia, Törökország, Montenegró és Üzbegisztán 2-2, Kazahsztán három, Bosznia-Hercegovina egy megfigyelőt regisztrált,
A European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) nevű szervezettől 23 megfigyelőt regisztráltak, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) közösen két, az Election-Watch.EU nevű szervezet pedig négy megfigyelőt akkreditált a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament magyar tagjainak vasárnapi választására.
10.37 – 15 percen belül ki kell érniük
A rendőrség közterületi szolgálatát a választás napján úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első járőr 15 percen belül megérkezzen. A választással összefüggő rendőri feladatokról szóló ORFK-utasítás szerint a rendőrkapitányságok vezetőinek gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazás napján, valamint az azt megelőző és követő napon biztosított legyen a szavazóhelyiségek környékén a rendszeres rendőri jelenlét, írja az MTI
10.24 – Dobrev Klára optimista
A rra számítunk, hogy még több szavazónk lesz és még erősebb politikai közösséget fogunk tudni mutatni - mondta vasárnap Budapesten újságíróknak a DK-MSZP-Párbeszéd EP-listavezetője. Dobrev Klára azt követően nyilatkozott, hogy férjével, Gyurcsány Ferenccel, a Demokratikus Koalíció elnökével együtt leadták a szavazatukat.
A várható EP-mandátumaikra vonatkozó kérdésre a politikus azt felelte, hogy az annak megállapítására szolgáló úgynevezett d'Hondt-mátrix bonyolult, és a mandátumszámuk nemcsak a saját szereplésükön múlik majd, hanem a többi pártén is. Újfent hangsúlyozta, azt várják, hogy nagyon-nagyon sok szavazójuk lesz "és egyre több". Egyúttal azt is leszögezte, hogy egyetlen erős, baloldali, szociáldemokrata szövetség van, mégpedig a DK-MSZP-Párbeszéd szövetsége.
10.11 - Esélyek, tétek
Először tartják egy napon az önkormányzati, valamint az európai parlamenti választásokat. Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Intézet vezetőjét, valamint Horn Gábort, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnökét párosinterjúban kérdezte az Index.
10. 08
Újabb rendkívüli eseményeket közölt a választásról az NVI. Mint írják, Budapest III. kerület 27-es számú szavazókörében egy idős nő elvesztette egyensúlyát, aminek következtében megsérült és a Honvéd Kórházba szállították. Szentendre 12-es számú szavazókörében a választópolgár ruhája véletlen beleakadt az úrna plombájában és letépte azt.
10.03 – Nincs megállás
Vasárnap is folytatta választási kampánykörútját Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke. Miután a XII. kerületben leadta szavazatát az európai parlamenti és az önkormányzati választáson, Orbán Viktor az V. kerületi Fidesz irodába ment. Ott Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester társaságában bekapcsolódott a helyi fideszesek mozgósítási kampányába - írta Havasi Bertalan.
9.56 – Súrolja a 10 százalékot a részvétel
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap reggel 9 óráig a szavazásra jogosultak 9,98 százaléka (785 546 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
- A fővárosban a szavazók 8,59 százaléka, 115 431 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.
- A vármegyék közül a részvételi arány 9 órakor Tolna vármegyében volt a legmagasabb, 12,69 százalék, ami 22 256 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében volt: 8,48 százalék, 43 069 szavazó.
Az 1998-as önkormányzati választáson 5,05 százalék, a 2002-es választáson 6,42 százalék szavazott 9 óráig. A 2006-os önkormányzati választáson a választásra jogosultak 7,70 százaléka, a 2010-es választáson 6,60 százaléka, tíz évvel ezelőtt 6,97 százaléka, öt évvel ezelőtt pedig 7,20 százaléka voksolt 9 óráig.
A 2004-es EP-választáson 5,45 százalék, a 2009-es választáson 6,03 százalék szavazott, tíz évvel ezelőtt 5,25 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 7,78 százalék voksolt 9 óráig.
Az NVI kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 11 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.
A visszalépő, vagy elhalálozott, esetleg választójogát elveszítő jelölteket a szavazás előtt kihúzták a szavazólapról; az utolsó napon, pénteken 42-en estek ki. A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán induló jelöltek pénteken 16 óráig mondhattak le jelöltségükről; az ezt követően bejelentett lemondások nem alkalmasak a joghatás kiváltására, azaz a jelöltre leadott szavazatok érvényesnek számítanak.
Már csaknem 53 ezer levélszavazatot leadtak az európai parlamenti (EP-) választásra, ebből több mint 43 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnapi adataiból.
A sem Magyarországon, sem más uniós országban lakcímmel nem rendelkező magyar választópolgárok levélben szavazhatnak az Európai Parlament magyar tagjainak választásán, amennyiben május 15-éig felvetették magukat a névjegyzékbe. A levélben szavazók névjegyzékében mintegy 127 ezren szerepelnek.
Az NVI tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerdai adatai szerint eddig 52 900 levélszavazatot adtak már le, ebből 4744-et közvetlenül az NVI-hez juttattak vissza, 48 246-ot pedig a külképviseleteken adtak le. Az NVI nem teszi közzé, hány azonosító nyilatkozatot ellenőrzött hétfő óta, csak azt, hogy az ellenőrzöttek között eddig 43 603 érvényes szavazási iratot találtak.
A vasárnapi választásokon az a választópolgár, aki nem tud olvasni, illetve akit testi fogyatékosság vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, az más választópolgár - ennek hiányában a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes - segítségét veheti igénybe.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament magyar tagjainak választásán 10 119 szavazatszámláló bizottság működik. Egyik feladatuk a szavazás törvényes lebonyolítása, ennek részeként pedig a szavazókörben a választópolgárok tájékoztatása és - a törvény által előírt rendben - segítségnyújtás a választópolgároknak.
- Az írásképtelen választópolgár helyett például - e tény feltüntetésével - a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket. Szükség esetén - a választópolgár befolyásolása nélkül - a bizottság elmagyarázza a szavazás módját is.
- Ha az olvasni nem tudó vagy a szavazásban egyéb ok miatt akadályozott választópolgár a szavazólap kitöltéséhez segítségül más választópolgárt nem tud megkérni, akkor kérésére a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen segítséget nyújt. A segítséget nyújtó tagokat a bizottság elnöke kéri fel, vita esetén a szavazatszámláló bizottság szavazással dönt a segítők személyéről.
A látássérült választópolgár Braille-írással ellátott szavazósablont vehet igénybe annak érdekében, hogy önállóan adhassa le szavazatát. Ilyen sablon csak ott áll rendelkezésre, ahol legalább egy választópolgár május 31-éig igényelte.
9.16 – Orbán Viktor: demokrácia van!
A finishben visszalépő Szentkirályi Alexandra javaslata alapján adta le a voksot Orbán Viktor miniszterelnök. Magyarul Vitézy Dávidra húzta be az X-et, bár ezt nem mondta így ki a kormányfő – írja a 24.hu.
Orbán Viktor: Szentkirályi Alexandra ötlete volt a visszalépés
A kormányfő azt mondta, megvizsgálta a helyzetet és úgy látta, Szentkirályi Alexandrának volt igaza. Bővebben>>>9.13
„Még nagyon korai lenne ebből következtetéseket levonni, azt viszont az adatoktól függetlenül ki merem jelenteni, hogy az európai parlamenti választásokat illetően rekord –, vagyis 50 százalék feletti – részvételre számítok. Mindenképpen ez az eddigi legizgalmasabbb EP-választás” – értékelt az Indexnek Nagy Attila Tibor elemző azt követően, hogy megjöttek az első részvételi adatok reggel 8-kor. Mint arról az Economx is írt, a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok összesített száma 7 874 264, ebből reggel 7 órakor 1,88 százalék járult az urnákhoz, ami 148 427 főt jelent.
9.09 - Orbán van, EU-s pénz nincs
Molinót feszített a Momentum Orbán Viktor szavazóköre elé. „Amíg Orbán van, EU-s pénz nincs!” feliratú molinót feszített a Momentum Orbán Viktor szavazókörének bejáratához az éjszaka – közölte a párt sajtósa vasárnap hajnalban az Index tudósítása szerint.
8.37 – Figyeljen, hová kell mennie szavazni
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak vasárnapi választásán a legtöbb választópolgár abban a szavazókörben szavazhat, ahol a két évvel ezelőtti országgyűlési voksoláson, néhány esetben azonban máshol kell szavazni.
- A választónak célszerű indulás előtt ellenőriznie a választási irodától kapott tájékoztatón, hogy melyik szavazókörbe várják.
- A Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint 124-gyel kevesebb szavazókör van a most vasárnapi választáson, mint a két évvel ezelőtti országgyűlésin: akkor 10 243 magyarországi szavazókör volt, most 10 119.
Ennek az az oka, hogy a jegyzőknek folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a települési lakosságszám alakulását, és ha változást vagy jelentős eltérést tapasztalnak, és az egyes szavazókörhöz tartozók száma átlépi az 1500-at (például azért, mert egy új lakópark épült), és emiatt ketté kell osztani a szavazókört, vagy két szomszédos szavazókör összlétszáma 1500 alá csökken, és így össze kell vonni azokat, vagy csak az egyenlőtlenségek megszüntetése miatt módosítaniuk kell a szavazókörök határát. Ezt a munkát minden év januárjában el kell végezniük.
Előfordulhat az is, hogy a szavazóhelyiségeket áthelyezik, ha a korábbi szavazókör már nem alkalmas a szavazás lebonyolítására, például bezárt az iskola, ahol a szavazókör volt.
8.25 – Nincs érvényességi küszöb
A vasárnapi egyfordulós önkormányzati választáson nincs érvényességi küszöb, ez azt jelenti, hogy a részvételi aránytól függetlenül a szavazás várhatóan a legtöbb esetben érvényes lesz.
Azokból a jelöltekből lesznek képviselők vagy polgármesterek (Budapesten főpolgármester), akik a legtöbb szavazatot kapják. Ha tehát valakire egy szavazattal több érkezik, mint ellenfeleire, akkor megnyerte a választást.
A tízezernél kevesebb lakosú településeken egyéni listán választják a képviselőket, minden választónak annyi szavazata van, ahány tagú lesz a képviselő-testület. Így ott a képviselő-testület létszámának megfelelő számú "legtöbb" érvényes szavazat alapján alakul ki, hogy ki nyer mandátumot.
A vármegyei közgyűlésekbe listáról, a szavazatarányoknak megfelelően kapnak mandátumot a jelölő szervezetek.
Az érvényességi küszöb hiánya egyben azt is jelenti, hogy elvileg akár egyetlen leadott szavazattal is mandátumot lehet szerezni.
A választás a tízezer lakosúnál népesebb településeken egyéni választókerületi rendszerben zajlik. A választás akkor lehet eredménytelen, ha senki nem szavazott (érvényesen), vagy ha a két legtöbb voksot kapó polgármester- és képviselőjelölt között szavazategyenlőség alakult ki többszöri átszámolás után is. Ilyenkor a mandátum betöltésére időszaki választást kell kitűzni.
8.09 - Elesett a választó, borult a fülke
A Nemzeti Választási iroda tájékoztatása szerint Felsőpakonyban egy választópolgár a szavazófülkében elesett, a fülke elborult. A választpolgár segítséggel felállt és távozott.
8.03 – Adatok érkeztek
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők és az Európai Parlament (EP) tagjainak választásán vasárnap reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 1,88 százaléka (148 427 szavazó) járult az urnákhoz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A fővárosban a szavazók 1,62 százaléka, 21 744 választópolgár adta le szavazatát 7 óráig.
A vármegyék közül a részvételi arány 7 órakor Tolna vármegyében volt a legmagasabb, 2,47 százalék, ami 4331 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében volt: 1,53 százalék, 7760 szavazó.
Az 1998-as önkormányzati választáson 0,93 százalék, a 2002-es választáson 0,92 százalék szavazott 7 óráig. A 2006-os önkormányzati választáson a választásra jogosultak 1,12 százaléka, a 2010-es választáson 0,99 százaléka, tíz évvel ezelőtt 1,06 százaléka, öt évvel ezelőtt pedig 1,12 százaléka voksolt 7 óráig.
A 2004-es EP-választáson 0,90 százalék, a 2009-es választáson 1,07 százalék szavazott, tíz évvel ezelőtt 0,96 százalék, öt évvel ezelőtt pedig 1,48 százalék voksolt 7 óráig.
Az NVI kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 9 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.
7.56 – Még igényelhető a mozgóúrna
Vasárnap délig még igényelhetnek mozgóurnát a mozgásukban gátolt választók a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak vasárnapi választásán.
Aki még nem tette meg, de szeretne mozgóurnával szavazni, a kérelmét még benyújthatja online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig. Emellett el lehet juttatni a kérelmet a szavazatszámláló bizottsághoz írásbeli meghatalmazással rendelkező meghatalmazottal, valamint kézbesítővel, például futárral vagy hozzátartozóval is.
7.30 – Rendkívüli nyitvatartás
Vasárnap is rendkívüli nyitvatartás van a kormányablakokban, hogy a lejárt személyi okmányok helyett újakat igényelhessenek a választópolgárok.
A választási törvény szerint szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet, a szavazatszámláló bizottság nem engedi szavazni azt, aki ezt nem tudja igazolni, vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. Minden választásnál akadnak olyanok, akik csak a szavazás napján szembesülnek azzal, hogy lejárt valamelyik személyi okmányuk.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium korábban közölte: annak érdekében, hogy minél többen élhessenek szavazati jogukkal, és azok se maradjanak ki a voksolásból, akik csak a szavazás napján eszmélnek rá, hogy kulcsfontosságú okmányaik lejártak vagy elvesztek, a kormányablakok - néhány kivétellel - országszerte nyitva tartanak a választási hétvégén, vasárnap, a választás napján 7 és 19 óra között.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a választási hétvégén kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre van lehetőség. Ugyanakkor új lakcímet csak június 7-én pénteken 10 óráig lehetett bejelenteni, ezt követően hétfőig csak az elveszett lakcímkártya pótlására van lehetőség, a lakcímváltozás bejelentésére nincs.
Közölték azt is, ha a voksolás hétvégéjén valakinek semmilyen érvényes személyazonosító igazolványa sincs, a kormányablakban ideiglenes személyi igazolványt állítanak ki, amivel lehetséges a szavazás.
A nyitva tartó kormányablakokról a https://kormanyhivatalok.hu/kormanyablakok oldalon lehet tájékozódni.
7.10 – Elsőként szavazott Szijjártó Péter Dunakeszin
Elsőként adta le szavazatát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Dunakeszin a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választáson - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium vasárnap az MTI-vel.
A közlemény szerint a szavazókör nyitására érkező tárcavezető kijelentette, hogy ez egy történelmi jelentőségű és történelmi téttel bíró választás, amire egy éles a helyzetben kerül sor, tekintettel arra, hogy Közép-Európában, Magyarország szomszédságában háború dúl.
A mai szavazás nagymértékben befolyásolja, hogy az elkövetkezendő időszakban Európa háborús lángra fog-e lobbanni, vagy újra a béke kontinense leszünk
– fogalmazott. Hozzátette: aki a Fideszre szavaz, az a békére szavaz, és aki a Fideszre szavaz, az hozzájárulhat ahhoz, hogy ez a háború a szomszédból ne terjedhessen tovább, ne váljunk mi is a háború áldozataivá.
A miniszter emlékeztetett, Magyarország már most is hatalmas árat fizetett egy olyan háborúért, amihez a magyaroknak semmi köze sincsen.
6.47 – Az esélyesek
Az idei Európai Parlamenti választások egyértelműen a jobboldal megerősödését jelzik, ugyanakkor még nem világos, hogy az EP-be bejutó szuverenista, radikális jobboldali pártok mennyire lesznek képesek összefogni. Bővebben >>>
6.33 – Csak így érvényes
A vasárnapi választásokon nem érvényes az a szavazólap, amelyet a szavazatszámláló bizottság nem pecsétel le. A szavazólapot tilos előre lebélyegezni, azt csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le, azaz "érvényesítheti" a bizottság egyik tagja.
A szavazatszámláló bizottság előtt megjelenő választónak ellenőrzik a személyazonosságát és a lakcímét vagy a személyi azonosítóját, majd azt, hogy az adott szavazóköri névjegyzékben szerepel-e.
Ha a szavazásnak nincs akadálya, akkor a bizottság egyik tagja egy borítékkal együtt átadja a választópolgárnak a szavazólapjait, miután a hivatalos bélyegzővel lepecsételte azokat a lap bal felső sarkában.
A választó a névjegyzéken aláírásával igazolja, hogy átvette a szavazólapokat. A névjegyzéket - bár a közös eljárás miatt többfajta szavazólapot kap - csak egyszer kell aláírnia.
Ha a választópolgár a szavazólapok közül egyet vagy többet szándékosan nem visz magával, akkor a hátrahagyott, előre lebélyegzett szavazólapot át kell húzni, rá kell írni, hogy át nem vett szavazólap, és az át nem vett és a fülkében talált szavazólapok borítékjába kell helyezni.
Az írásképtelen választópolgár helyett a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket, e körülmény feltüntetésével.
A szavazólapok és a boríték átadása után a szavazatszámláló bizottság - kérésre - elmagyarázza a szavazás módját, de a választót nem befolyásolhatja döntésében.
Érvényesen szavazni a jelölt neve melletti, illetve a párt neve feletti körbe tollal húzott két, egymást metsző vonallal (+ vagy x jellel) lehet. Nem tekinthető érvényes szavazatnak a "bekarikázás", "besatírozás", "kipipálás", és az sem, ha nem az erre szolgáló körben metszik egymást a vonalak.
6.15 – Személyi nélkül el se induljon
Szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament képviselőinek vasárnapi választásán, az ország 10 119 szavazókörében reggel 6 és este 7 óra között.
A választáson kizárólag személyesen és - a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével - csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni.
A szavazóhelyiségben csak az szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe. A szavazókörben az is leadhatja szavazatát, aki korábbi kérelme alapján a mozgóurnát kérők jegyzékén szerepel, de személyesen megjelenik és a mozgóurna a szavazóhelyiségben van.
A választópolgár bármilyen típusú érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja magát: a kártyával és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt (utóbbi lehet a régi, kemény borítójú, a népköztársasági címerrel vagy a puha borítójú, a köztársasági címerrel).
A bizottság elfogadja a kártya formátumú, érvényes ideiglenes személyi igazolványt, a kártya formátumú, érvényes gépjármű-vezetői engedélyt és az érvényes útleveleket is. Az egyes okmányok igénylése során, a kérelem benyújtásakor kapott átvételi elismervény (A4-es nyomtatott lap) azonban nem alkalmas a személyazonosság igazolására.
6.00 – Megnyitottak a szavazókörök
Vasárnap reggel hat órakor megkezdődött a voksolás a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán. Az önkormányzati, a nemzetiségi és az EP-választáson kis mértékben eltérő a szavazásra jogosultak köre.
Az önkormányzati választásra 7 millió 850 ezer választópolgárt várnak a 10 119 magyarországi szavazókörben este 7 óráig. Az európai parlamenti voksoláson a magyarországi szavazókörökben, a 147 külképviseleten és levélben ennél kevesebben, mintegy 7 millió 800 ezren szavazhatnak. A nemzetiségi névjegyzékbe regisztrált 345 633 választó pedig szavazhat a nemzetiségi választáson.
Szavazni csak személyesen, a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító igazolása után lehet. Mindenki csak a számára kijelölt szavazókörben adhatja le voksát, ennek helyéről korábban valamennyi választópolgárt tájékoztatták.
- Az önkormányzati választáson 43 351-en kérték, hogy a bejelentett tartózkodási helyük szerinti jelöltekre szavazhassanak.
- Az EP-választáson pedig 67 458-en jelentkeztek át a lakóhelyüktől eltérő más magyarországi településre; ők az átjelentkezéssel szavazóknak kijelölt szavazókörben adhatják le voksukat az EP-választáson, de nem kapnak az önkormányzati választáshoz kapcsolódó szavazólapot. (Ugyanakkor az EP-választásra más településre átjelentkezők a lakóhelyük szerinti szavazókörben továbbra is névjegyzéken maradnak az önkormányzati választáson.)
Aki mozgásában akadályozott vagy beteg, vasárnap délig még igényelhet mozgóurnát, aki azonban nem kért, az nem szavazhat így akkor sem, ha egy másik, a háztartásában lakó választópolgárhoz kiviszik a mozgóurnát. A választáson 216 558 fiatal lesz jogosult arra, hogy először szavazhasson, ők a 2022-es országgyűlési választás óta lettek nagykorúak.
A választás lebonyolításának törvényességét 29 850 delegált követi figyelemmel a szavazókörökben, valamint a választási bizottságokban. A szavazókörökbe delegáltak részt vehetnek a szavazatszámlálásban is.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) napközben hét alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15, 17 órakor, valamint 18:30-kor.
A szavazókörök zárása követően a helyi önkormányzati és nemzetiségi választás eredményeinek közlését - a szavazólapok feldolgozottságának függvényében - várhatóan 20 órától kezdi meg az NVI a www.valasztas.hu oldalon, az EP-választás nem hivatalos, előzetes eredményeit azonban csak este 11 órakor hozhatja nyilvánosságra, miután az Európai Unió valamennyi tagállamában befejeződött a szavazás.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!