Január 6-án összesen 32 791 beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra az állami egészségügyben, ez derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján elérhető adatokból. 2025 január elején a három leghosszabb várólistán 27 270 beteg van. Több mint 1600 beteggel több, mint tavaly decemberben. Utóbbi betegek térd-és csípő protézisre, valamint szemműtétre várakoznak.
Összehasonlításul kiemeljük, hogy csak a térdprotézis-műtétek esetében 2024. januárjához képest egy év alatt valamivel több mint 4400 beteggel lett hosszabb a várólista.
De lássuk a friss számokat 2025-ben. Januárban az operációkra 60 napon túl várakozó betegek száma a három leghosszabb várólista esetében a következő:
- térdprotézisre most 14 216 beteg vár, decemberben 13 795-en voltak a várólistán;
- csípőprotézisért most 7604-en állnak sorba, decemberben 7287-en vártak;
- szürkehályog-műtétre most 5450-en, decemberben pedig 4578-an várakoztak;
Egy évvel ezelőtt vagyis 2024. januárjában a NEAK adatok szerint a 60 napon túl várakozók száma:
- 4,2 ezer beteg várt szürkehályog-műtétre;
- 9,8 ezren vártak térdprotézis-műtétre;
- 5,5 ezren pedig csípőprotézis-műtétre;
A friss adatok szerint az elmúlt hat hónapban a leghosszabb átlagos tényleges várakozási idő térdprotézis-műtétnél 655 nap volt, ezt a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház betegeinek kell kivárni. A 60 napon túl várakozó betegek száma 736.
Csípőműtétre Nyíregyházán kellett az elmúlt fél évben a legtovább várni, átlagosan 376 napot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban most 247 beteg áll sorban a műtők ajtaja előtt. Ugyanakkor a fővárosi Uzsoki utcai kórházban pörögnek a csípőműtétek, bár 1500-nál is többen várnak, de az átlagos tényleges várakozási idő az elmúlt hat hónapban 133 nap volt.
Kötelező és kapacitáshiány miatti várólisták
Jelenleg összesen kilenc területen vezet az egészségbiztosító kötelező várólistát, ahol a 60 napon túl várakozó betegeket sorakoztatják fel. Ezek a beavatkozások többek között a szív elektrofiziológiai vizsgálatai, a csípő-és térdprotézis műtétek, a gerincstabilizáló műtétek, a mandulaműtétek, a prosztata műtétek és a szürkehályog-műtétek.
Emellett még kapacitáshiány miatt is várakozni kell a betegeknek a műtők ajtajában. Például epekőműtétre, sérvműtétre, szaruhártyaműtétre, vagy az ortopédia területén kisebb és nagyobb beavatkozásokra. Itt összesen tíz csoportban vannak várólisták, olvasható NEAK adatbázisában.
Valami nagyon nincs rendben a várólistáknál, erről Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója beszélt a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság decemberi konferenciáján. A főigazgató megerősítette, hogy havonta 200 ezer ellátási esemény ragad benn az ellátórendszerben, aminek nem csak közvetlen hatása van, de olyan is, ami majd később jelenik csak meg. A várólisták csökkentéséhez a pénzbeli segítség nem elég, úgy fogalmazott Kiss Zsolt, hogy tragédia a rendszerben, hogy a várólista csökkentésre rendelkezésre álló ötmilliárd forint forrásból kétmilliárd forint 2024-ben is beragadt az ellátórendszerben. A működő kórházi ágyak tekintetében pedig történelmi mélyponton vagyunk, összességében 50 százalékos volt az ágyak kihasználtsága, ezért komoly strukturális átalakításra van szükség, tette hozzá a főigazgató.
Idén plusz 150 milliárd forint növekmény szerepel az egészségügyi költségvetésben, ami havonta plusz 12,5 milliárd forintot jelent a kórházak számára. Kiss Zsolt szerint az utólagos kórházkonszolidáció nem eredményes. Márpedig az idei évet is több mint 127 milliárd forint tartozással indítják az intézmények, erről itt írtunk bővebben.
Beolvastak a kórházaknak
Nem a pandémia miatt nő a várólistákon a betegek száma, és nem is a humánerőforrás gondok miatt, erre jutott Ónodi-Szűcs Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellár-helyettese, a Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) átalakításáért felelős miniszteri megbízott az elemzésében, ami a csípőprotézis-műtéteket vette górcső alá.
Példaként említette, hogy manapság 300 kolléga fél vagy egy műtétet produkál havonta. Van olyan orvos, aki hetente egy műtétet végez, ők azok egyébként, akik rutinosan operálják a csípőprotéziseket. Ha ez a 178 orvos mostantól nem heti egy, hanem két műtétet végezne, akkor ez több mint kilencezer műtétet jelentene évente, és a várólistákat le is lehetne dolgozni. Kiemelte, nem csak humánerőforrás gond van az egészségügyben, hanem valami egészen mással állnak szembe, új világra ébredtünk, ahol új motivációkra van szükség, emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán.