Egy haláleset és az azzal járó gyász pokoli tud lenni, de egyúttal ezernyi intéznivaló is az ember nyakába szakad ilyenkor. A családtagok és más rokonok számára az öröklés épp ilyen jelleget ölt. 

Örökölni a törvény rendelkezése vagy végintézkedés alapján lehet. 

Első esetben törvényes öröklésről, a második esetben végintézkedésen alapuló öröklésről beszélünk 

– szögezte Gera Andrea ügyvéd, családjogi szakjogász a Díványnak. Ugyanakkor az állam is törvényes örökös, mivel a hagyaték szállhat rá is, ha más örökös nincs.

Fontosak az apró betűs részek is

Nagy veszélyt tud tartogatni az az eshetőség, amikor a végrendeletben nem vesznek számításba mindent. Végrendelet esetén az elsődleges szempont az, amit ebben leírtak, de nem mindenki tér ki minden vagyontárgyára. A tipikus az, hogy a végrendelkező a teljes ingatlan és ingó vagyonát hagyja valakire vagy valakikre. De az is lehet, hogy például csak egy ingatlanról rendelkezik. 

Arra a vagyonrészre, amire nem terjed ki a végintézkedés, a törvényes öröklés szabályait kell alkalmazni. 

Ahhoz, hogy elinduljon a hagyatéki eljárás, az örökösöknek el kell juttatnia az elhunyt halotti bizonyítványát az elhunyt lakhelye szerinti önkormányzathoz. A hagyatéki osztályon a jegyzőt kell keresni, aki ezt követően elkészíti a hagyatéki leltárt.

Mi határozza meg a procedúrát és költségeit?

Az eljárás hossza függ a hagyatéki vagyon 

  • összetételétől, 
  • mennyiségétől, 
  • a vagyontárgyak elhelyezkedésétől, és 
  • egyéb körülményektől is.

A közjegyző eljárási díja a hagyaték értékétől függ, akárcsak az illeték. Az eljárás költségei elsősorban a közjegyzői munkadíjat és költségtérítést tartalmazzák, amelyeket a közjegyzői díjszabásról szóló rendelet határozza meg. Ezen díjakat az örökösnek kell viselnie, vagy ha nincs, akkor annak, aki hagyatékkal kapcsolatos igényt terjesztett elő.

Ki hitte volna: jobb, ha ez sem marad ki a végrendeletből

Itt a „digitális életvégi tervezés” javaslata. A kormány felszólította a polgárokat, hogy jelszavaikat és felhasználóneveiket tegyék bele a végrendeletükbe Japánban. Részletek.