Demjén környékén már évek óta nincs elég munkaerő a mezőgazdasági feladatok elvégzéséhez, így nem szokatlan, hogy vendégmunkásokkal töltik fel az üres helyeket: eleinte Kárpátaljáról érkeztek munkások, de az utóbbi időben feltűntek a filippínó és a vietnami dolgozók is – számolt be a Haszon.hu.

A 33 magyar dolgozó mellett 134 filippínó, 45 ukrán, 12 vietnami és 4 mianmari munkásnak napi 25-30 tonna gombát kell betakarítania a Heves vármegyei gombaüzemben.

A gombatermesztés ekkora volumenben időigényes és precíz feladat, állandó jelenlétet kíván. A piacon értékesíthető friss, minőségi gomba termesztéséhez, időben való értékesítéséhez kiszámítható, folyamatosan rendelkezésre álló dolgozókra van szükség. A cég azzal szembesült, hogy miközben újabb beruházásokra nyílt lehetőség, és a termelőkapacitás megsokszorozódott, elfogytak a magyar munkáskezek.

– nyilatkozta Kovács Anita, a Korona Gombaipari Egyesülés vendégmunkásokkal foglalkozó alkalmazottja a HEOL-nak. Kiemelte, hogy néhány éve Kárpátaljáról, Ukrajnából érkezett az átmeneti segítség, de a magyar jogszabályok szigorúak, és ahhoz, hogy legálisan alkalmazzák a külföldi munkaerőt, akár több hónapos adminisztrációs eljárásra van szükség.

A vendégmunkások foglalkoztatása tehát rengeteg időt, energiát és pénzt emészt fel, ráadásul az üzemnek hamarosan további 150 emberre lesz szüksége. A toborzás már zajlik, és egy új munkásszálló is épül, hiszen a munkáltató köteles gondoskodni a vendégmunkások elszállásolásáról.

A magyar munkavállalókkal azonban jóval egyszerűbb dolga van a gombaüzemnek:

a külföldi dolgozókkal ellentétben jelentkezést követően akár másnap munkába állhatnak, és a felmerülő költségek is jelentősen lecsökkennek, ha magyar állampolgárokat alkalmaznak.

Nem csak az üzemek várják a vendégmunkásokat

A komoly munkaerőhiány miatt a gyártó- és szállítócégek mellett már a szakképzettséget igénylő munkakörökben – például hotelekben - is kénytelenek vendégmunkásokat foglalkoztatni – számolt be Karácsony Zoltán, a HR Portal álláspiaci szakértője.

A legtöbb munkás a Fülöp-szigetekről, Vietnámból, Indonéziából, Mongóliából és Kirgizisztánból érkezik, különböző munkaerő-kölcsönző vállalatokon keresztül.

A becslések szerint az elkövetkezendő néhány évben 500 ezer új munkahely létesül majd Magyarországon, és a nyílt pozíciók csaknem háromnegyedét külföldi vendégmunkások fogják betölteni.

Gőzerővel zajlik a toborzás, eddig 25 kölcsönzőcég szerzett minősítést, hogy egyszerűsített eljárással vendégmunkásokat hozzon Magyarországra

– tette hozzá Karácsony.

Az Országgyűlés elfogadta a jogszabályt, amely szigorú feltételek mellett ugyan, de engedélyezi a vendégmunkások alkalmazását, azonban letelepedésüket csaknem teljesen kizárja.