Az amerikai Texas államban február közepe óta tart a kanyarójárvány, a helyi hatóságok tájékoztatása szerint már az első halálos áldozata is megvan a fertőző betegségnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kanyaró megelőzésének leghatékonyabb módja a közösségi szintű védőoltás. A szervezet indoklása szerint a vakcina biztonságos, hatékony és nem is drága.

Rusvai Miklós víruskutató az amerikai járvány kapcsán az InfoRádiónak nyilatkozva azt mondta:

a kanyaró a legragályosabb fertőző betegség, ugyanis az úgynevezett R-indexe a legmagasabb az összes fertőző kór közül.

Egy rendkívül fertőző, vírusos eredetű betegségről van szó, ami Magyarországon és általában a fejlett világban azért nem fordul elő nagy tömegeket érintve, mert rendszeresen vakcinával védekeznek ellene, de ezzel együtt a kanyarót kiváltó vírus velünk van járványmentes időkben is, de a vakcinázás esetében nem okoz betegséget.

A víruskutató figyelmeztetett:

ha valahol nem vakcináznak, azonnal felütheti a fejét a kanyarójárvány.

Mint mondta, az összes eddigi regisztrált kanyarós esetet nem vakcinázott közösségekben jelentették. A háború miatt például Ukrajna alulvakcinázott volt az utóbbi időben, de más országokban is volt ilyenre példa a múltban. Három évvel ezelőtt New Yorkban is kitört kanyarójárvány egy ortodox zsidó közösség tagjai között, miután ők sem oltatták be magukat.Texasban egy anabaptista keresztény felekezetben, a mennoniták között jelent meg és terjedt el az elmúlt hetekben a kanyaró. Rusvai Miklós kiemelte, hogy az ehhez a vallási közösséghez tartozó emberek oltásellenesek, melynek következtében eddig mintegy 150-en betegedtek meg. Az említett halálos áldozat egy hétéves kisgyermek.

A víruskutató megjegyezte: ez az eset is azt bizonyítja, hogy

nagyon súlyos kockázatot vállalnak azok, akik nem oltatják be magukat a kanyaró ellen, hiszen gyerekek és felnőttek egyaránt veszélyben lehetnek.

Az Amerikai Egyesült Államokban speciális a helyzet, hiszen az egyes államoknak saját jogrendszerük van, nincs egységes döntés, törvény az egész országra. A egyetemi tanár elmondta: éppen ezért a szövetségi kormány nem tud mit tenni a kérdésben, de a fenti példák mind arra figyelmeztetnek, hogy csak

az oltás képes megakadályozni, hogy a fertőzések komolyabb gondokat okozzanak. 

Az elmúlt hetekben egyre több járvány ütötte fel a fejét Magyarországtól délre, keletre is, ahol elég komoly járványgócok alakultak ki. Rusvai Miklós szerint azonban

idehaza nem kell félni a vírusok, fertőzések elterjedésétől, mert a vakcinázás 99,9 százalék felett van.

Mint fogalmazott, „kivételszámba megy az a szülő, aki nem akarja beoltatni a gyerekét, de ha a helyzet megkívánja, akár a gyámügyi hatóságok is közbeléphetnek”. Hozzátette: Magyarországon jelenleg nagyon kicsi a vakcinaelkerülés esélye.