*0Megszületett a jövő évi bérmegállapodás, és a kormányzat célja szerint a munkáltatók és a munkavállalók hároméves egyezségre jutottak - tájékoztatta az Indexet Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hozzátéve:
a béremelés dinamikájának követnie kell a gazdasági és vállalati hatékonyság mutatóiak növekedését
– tehát a bérnövekedésnek a termelékenység javulásán kell alapulnia. Így 2027-ben a minimálbérnek el kell érnie az arra évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
A megállapodás értelmében
- 2025-ben 9 százalékkal 290800 forintra,
- 2026-ban 13 százalékkal 328600 forintra,
- 2027-re 14 százalékkal 374600 forintra emelkedik a minimálbér
– így éri el végül a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Az államtitkár fontosnak tartotta kiemelni, hogy megmarad a garantált bérminimum, mértéke 2025-ben 7 százalékkal növekedik, 348 800 forintra, bár az Index információi szerint felvetődött, hogy középtávon ágazati szinten határozzák meg a bérminimumokat.
Az Index úgy tudja, a munkaadók 10 százalékos, a munkavállalók 12-14 százalékos sávos emelkedést szerettek volna. A bérajánlásban arra kérték a munkáltatókat, hogy általánosan a keresetek reálértékének növekedésére törekedjenek.
Ahogy az ismert, a munkaadók kormányzati segítséget kértek, viszont a portál arról ír, hogy például a szociális hozzájárulási adót nem tudja csökkenteni most a kormányzat.
Azonban a kabinet vizsgálja a munkaerőköltségek csökkentésének lehetőségét, és ezt írásban is vállalja.
Fontos kritérium, hogy 2025-ben a 2024. évi szociális hozzájárulási adó összegét a munkáltatók azon munkavállalók után fizetik meg, akiknek legfeljebb 290800 forint volt a bére egy meghatározott időszakban. Ez a kedvezmény a kormányzat részéről három évig érvényes, így 2026-ban és 2027-ben is az előző évi szociális hozzájárulási adó összegét fizetik meg a munkáltatók. Ez a kormányzat részéről három év alatt több 10 milliárd forintos gesztus - tájékoztatták az Indexet.
Arról is írnak, hogy a kormányzat készített egy előrejelzést, amely tartalmazza a következő évekre vonatkozó gazdasági növekedéssel és inflációval kapcsolatos prognózisukat. Amennyiben az egyes mutatók összesítve 1 százalékponttal eltérnek az előrejelzésben szereplő értéktől, úgy a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tagjai a minimálbér 2026-os és 2027-es emelésének mértékéről újra leülnek tárgyalni. Ha nincs a tárgyalásnak eredménye, akkor a minimálbér összege az összeltérés arányában módosul.
Hétfőn írják alá a megállapodást
Hétfőn fogják aláírják a megállapodást - nyilatkozta az Economxnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Megerősítette, hogy a minimálbért 9, a bérminimumot 7 százalékkal emelik jövőre, utóbbi esetében minden évben egyeztetni fognak a GDP és az infláció változást figyelembe véve.Kiemelte azt is, hogy szakszervezetek a reálbérek értékének növelésére is javaslatot tettek le a munkáltatók számára.
Elmondta még azt is, hogy a kormányzat is komoly lépéseket tett a munkaadók irányába, ugyanis jövőre a bérnövekmény után nem kell szochót fizetni.
A Világgazdaság ezzel szemben arról írt, hogy bár gyakorlatilag megállapodtak a főbb pontokban a munkaadók és a szakszervezetek a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumának szerdai ülésén, ám két szervezet még az utolsó pillanatban is átírta volna a megállapodást. A Magyar Szakszervezeti Szövetség mellett, amely általában politikai okokból rendszeresen blokkolja a megállapodást, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége is több kérdésben még hezitál a portál információi szerint.
Ugyan a megállapodást még hivatalosan nem írták alá, de a tartalmi elemekben megegyeztek a felek a VKF szerdai ülésén, ennek megfelelően 2027-re további 374600 forintra emelkedik a minimálbér. A jelenleg számítások szerint addigra várhatóan 750 ezer forint körül lesz Magyarországon a rendszeres bruttó átlagbér.