Az Egyesült Államok csalódott Magyarországban, mert Svédország NATO-csatlakozásának jóváhagyása még mindig nem történt meg részükről – mondta Washington nagykövete, aki arra figyelmeztetett, hogy Budapest „egyedül van”, és a magyar kormány külpolitika helyett ellenségeket kreál magának – írja a The Guardian.

Hónapokig tartó késlekedés után a héten a török parlament jóváhagyta Svédország NATO-tagságát, így Magyarország maradt az egyetlen ország a 31 tagú szövetségben, amelynek még alá kell írnia a svéd pályázatot.

Bár a magyar kormány hivatalosan támogatja Svédország csatlakozását, a parlament elkerülte a szavazást a kérdésben, ami frusztrációt keltett a NATO-szövetségesek körében, és kérdéseket vetett fel Orbán Viktor magyar miniszterelnök motivációival kapcsolatban, amin az se segít, hogy a magyar vezető rendszeresen bírálja nyugati szövetségeseit, és ápolja kapcsolatait Moszkvával és Pekinggel.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén, csütörtökön adott interjúban David Pressman, az Egyesült Államok nagykövete elmondta: „Egy szövetség csak annyira erős, amennyire erősek az egymás felé tett és betartott kötelezettségvállalásaink.”

Majd hozzá tette: „Magyarország valóban egyedül van – de nem kell, hogy egyedül legyen” – mondta, és „aggasztó jelként” említette az olyan magyar kormányzati döntéseket, mint az Ukrajnának nyújtott uniós finanszírozás blokkolása, a Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalások és az orosz energiától való diverzifikációra irányuló erőfeszítéseknek való ellenállás.

Bár Magyarország hivatalosan az Egyesült Államok szövetségese, Orbán Viktor az amerikai elnököt, Joe Bident is ellenfelei közé sorolta, és magas pozícióban lévő magyar tisztviselők azzal vádolták Washingtont, hogy beavatkozik a magyar politikába, a kormány által ellenőrzött média pedig rendszeresen közöl Amerika-ellenes tartalmakat, beleértve az amerikai külpolitikával kapcsolatos összeesküvés-elméleteket is.

A magyaroknak van ez az elképzelésük, amiben folyamatosan imperialistákról, gyarmatosítókról, Brüsszelről és Soros Györgyről beszélnek - és azokról az entitásokról, akik megpróbálnak „beavatkozni” a belpolitikájukba — ez egy fantázia — mondta.


A nagykövet, aggodalmát fejezte ki a magyar demokrácia állapota miatt is. A magyarországi új szuverenitásvédelmi hivatalról, amely széleskörű jogkörrel rendelkezik a magyarok elleni nyomozásra, bírói felügyelet nélkül, Pressman azt mondta, hogy ez „komoly visszalépést jelent a magyar demokráciában”.

„Amit ebben a pillanatban valóban tennünk kell ebben a kapcsolatban, az a munka - és az Egyesült Államok természetesen kész erre. De azt mondhatom, hogy semmi jel nem utal arra, hogy a magyar kormány érdekelt lenne ebben, és ez sajnálatos” – mondta.