Nyílt levélben sorolják problémáikat a Wolt és a Foodora futárai, többek között alig 1800 forintos órabérről és folyamatosan csökkenő díjazásról panaszkodnak. A futárok egy csoportja névtelenül intézett levelet több hatósághoz és minisztériumhoz, amiben felsorolják a mindennapi munkájukat nehezítő körülményeket és alacsony bérezésüket. 

Nem kívánnak egyeztetni a cégekkel, helyette a hatóságok és a média segítségével próbálnak nyomást gyakorolni a munkaadóikra.

A levél írói szerint az elmúlt két évben folyamatosan csökkentek a címpénzek és a távolsági díjak, miközben az infláció és a munkavégzés költségei (üzemanyag, adók, járulékok) jelentősen emelkedtek. Számításaik szerint egy futár óránként átlagosan három címet tud teljesíteni, ami bruttó 1100 forintos címpénzzel számolva mindössze nettó 1800 forint körüli órabért eredményez, amiben már a borravaló is benne van.

Eloszlatnák a tévképzeteket 

A levélírók azt állítják, hogy a megrendelők tévesen hiszik azt, hogy a kiszállítási díj teljes egészében a futáré lesz, valójában annak csak töredékét kapják meg – számolt be róla az Index

A futárok egy másik jelentős problémának tartják, hogy a jelenlegi rendszer nem mutatja átláthatóan a díjazás összetevőit. Nem tudják pontosan nyomon követni, hogy a címpénz, a felvételi és leadási díj hogyan alakul, és milyen arányban részesülnek ezekből.

Ezenfelül az adózási rendszert is igazságtalannak tartják. Az átalányadózó futárok esetében jelenleg érvényben lévő 60/40 százalékos arány (60 százalék költséghányad, 40 százalék adóalap) helyett a taxisokhoz hasonlóan 80/20 százalékos megoszlást tartanának méltányosnak.

Nyugalomra int a Futárok Ligája

Tóth Gergely, a Futárok Ligája képviselője elmondta, hogy 

bár a levél számos eleme valós problémákra mutat rá, annak tartalma nem minden tekintetben szolgálja a futártársadalom egészének érdekeit.

Szerinte csak párbeszéddel és a cégekkel való tárgyalással lehet eredményeket elérni. Tóth hozzátette, hogy az adózással kapcsolatban már folynak egyeztetések a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, amely támogatja a 80/20 százalékos arány bevezetését, és azon dolgoznak, hogy az a jövő évi költségvetésbe bekerüljön.

A két érintett cég, a Wolt és a Foodora jelezte, hogy később reagálnak a felvetésekre.