A magyarok többsége csatlakozna az Európai Ügyészséghez, és a kormány helyett inkább az önkormányzatokra, a civil szervezetekre, illetve a vállalkozásokra bízná az EU-s pénzeket – ez derült ki a Závecz Research reprezentatív kutatásából.
Az RTL megbízásából készült felmérésben a válaszadókat arra kérték, hogy egy egytől ötig terjedő skálán értékeljék mennyire biztosak abban, hogy az Európai Unió képes felügyelni, hogyan használják fel az országok a tőlük kapott forrásokat.
A válaszadók 6 százaléka mondta azt, hogy teljes mértékben bízik az EU-ban, 14 százalékuk pedig egyáltalán nem. Átlagosan 2,9-es értéket adtak meg a válaszadók, akiknek harmada 1-es vagy 2-es osztályzattal értékelte az unió hatékonyságát.
Az Európai Ügyészséghez való csatlakozást a válaszadók kimagasló többsége támogatná.
A magyarok 42 százaléka teljesen, 33 százaléka pedig inkább egyetért az állítással, hogy az országnak csatlakoznia kellene az Európai Ügyészséghez, és mindössze 20 százalék ellenzi ezt.
Pártpreferenciák szerint leginkább a fideszesek ellenzik a csatlakozást, míg Magyar Péter követői azok, akik a leginkább támogatják azt. Lakhely szerinti bontás szerint pedig minél kisebb a település, annál inkább csatlakoznának az ott élők az Európai Ügyészséghez.
Az emberek többsége inkább egyetért azzal az állítással, hogy az EU-s pénzeket a kormányok kihagyásával, közvetlenül kell eljuttatni az önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz, civil szervezetekhez. Mindössze 36 százalék gondolja úgy, hogy az EU-s pénzekről a nemzeti kormányoknak kellene inkább rendelkezniük.
Leginkább a Fidesz-KDNP szavazói bíznák a kormányra az uniós források kezelését, de körükben is csak 54 százalék van ezen az állásponton. Legkevésbé pedig a Tisza Párt hívei értenek egyet azzal (26 százalék), hogy a kormány rendelkezzen a pénzek felett.
Végzettség szerint a legfeljebb nyolc általánossal rendelkezők, míg kor szerint a hatvan év felettiek bíznák leginkább a nemzeti kormányokra az uniós források szétosztását.
Most derült ki, hogy miért maradunk ki az Európai Ügyészségből
Magyarország hamarosan az egyetlen uniós tagállam lehet, amely nem tagja a közösségi ügyészi szervezetnek, de az Európai Ügyek Minisztériuma alaposan kidolgozott érvrendszert vonultat fel a csatlakozás ellen.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!