A tömegekkel telített strandok, a teltházzal működő szállodák és a turisztikai szempontból erősen túlterhelt népszerű helyek látogatásakor nem meglepő, hogy a kikapcsolódás helyett gyakran inkább feszültséget érzünk nyaralásunk alatt.
Minél közelebb a természethez
A zöldturizmus vagy ökoturizmus lényege, hogy a környezetért felelősséget vállalva látogatunk el egy természetközeli helyre, miközben utazásunkkal nem károsítjuk a helyi természeti értékeket, és túlfogyasztás helyett abból töltekezünk, amit a természet nyújt.
Noha többféle nyaralási forma is létezik, amelyre a zöldturizmus szót alkalmazhatjuk, abban mind megegyezik, hogy természeti területre irányul, és a nyaralók mindent megtesznek azért, hogy pihenés közben csökkentsék ökológiai lábnyomukat.
Nem kell habzsolni, de a kényelemről sem kell lemondani
A zöldturizmus, azon túl, hogy nem zsákmányolja ki a természetet, az elménkre is jó hatással lehet. A túlfogyasztás és a klasszikus nyaralós programok okozta nyomás nélkül egy erdei hétvégén valóban lehetőségünk adódik elcsendesedni, befelé figyelni, megszabadulni a városi élet okozta stressztől.
Van, aki kimondottan az eldugott, már-már puritán élményt keresi egy olyan erdei házikóban, ahol vezetékes helyett legfeljebb esővíz használható, de olyan is akad, aki a természeti élmény mellett a nyaralás kényelméről sem mondana le.
Erre jó alternatívát kínálhatnak az ökotudatos glamping helyszínek, amelyek a környezetet figyelembe véve emelik luxus szintre a kempingezés élményét dézsafürdővel, tóra néző függőágyakkal vagy erdei szaunával.
Eco-roadtripen is fel lehet töltekezni
A természet közelsége mindenképpen pihentetően hat, de aki úgy érzi, aktívabban kapcsolódna ki, az kipróbálhatja az eco-roadtripet is, amelynek lényege, hogy egy nemzeti parkon keresztül, a hegyekben vagy vízpart közelében utazunk a nyaralás alatt, újabb és újabb élményeket gyűjtve.
Az eco-roadtrip során megállhatunk egy kajaktúrára, sziklát mászni, biciklizni, vagy végigjárni izgalmas túraútvonalakat, az éjszakát pedig tölthetjük ott, ahol éppen ér minket. Ebben az esetben érdemes az adott ország vadkempingezésre vonatkozó szabályairól előre tájékozódni.
Bármelyik formáját választjuk is a zöldturizmusnak, a lényeg ugyanaz: a természetből töltekezni, befelé figyelni, és mindent úgy hagyni az utánunk érkezőknek, ahogyan mi találtuk.
Ki lehet húzni a Balaton dugóját, de a csapot fenntről csavargatják
A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége önálló balatoni szekcióülést szervezett A Balaton régió problémái, nyílt párbeszéd a tó jövőjéért címmel, melyen bejelentették, hogy petíciót indítanak a balatoni ökoszisztéma megmentéséért. Bővebben>>>Környezetbarát megközelítés
A fenntartható nyaralás természetesen nem ott kezdődik, amikor a kempingbe vagy a faházba megérkezünk. Az is fontos szempont, hogy már az utazásunk során is minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után.
A tömegközlekedés jó alternatíva lehet, de az eldugott erdei házikók vagy tóparti sátorozóhelyek gyakran csak autóval megközelíthetők.
Ilyenkor jó hasznát vehetjük az elektromos autóknak, melyek nem bocsátanak ki káros anyagokat a levegőbe, és mivel szinte hangtalanul suhannak, a természet lakóinak nyugalmát sem zavarják meg. Utazásainkat tudatos vezetéssel, csomagjaink csökkentésével, valamint a megfelelő abroncsok használatával is zöldebbé tehetjük – sorolta a Hankook gumiabroncsokat gyártó vállalat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!