Nem elég transzparensek a Magyarországon történt kibertámadások, sokszor azért nem jelentik be, mert ciki vagy mert attól félnek a cégek, hogy ezzel még inkább felhívják magukra a figyelmet - mondta a Napi.hu-nak Zala Mihály, EY Magyarország, IT- és technológiai tanácsadásért felelős vezetője. Jó tanáccsal is szolgált, hogy hogyan generáljunk jó jelszót.
Szerző(k): Koncsek RitaPár héttel ezelőtt feltörték a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszert, azaz a e-KRÉTA-t. A támadás sikeres volt adathalászok több mint húszféle modulban lévő adatokhoz férhettek hozzá. A hekkerek többek között az e-naplóhoz, egészségügyi adatokhoz és intézményi adatokhoz is hozzáférhettek.
Szerző(k): Koncsek RitaSzakemberek szerint az egészségügyi adatlopás nagyobb üzlet manapság, mint a fegyver- vagy a kábítószerkereskedelem. Zsarolótámadásra már Magyarországon is volt példa. Az érzékeny adatokért az átlagos váltságdíj 10 millió forintnál kezdődik. Egy bankkártya adatért átlagosan 5,4 dollárt, az egészségügyi adatért pedig 250 dollárt is kérnek a feketepiacon - hangzott el egy egészségügyi konferencián.
Szerző(k): Koncsek RitaAz orosz NRA emberei azt állítják, hogy gyakorlatilag több mint egy terrabájtnyi adatok loptak a Kreml online rendszereiért nagy részben felelő Technoserv és más egyéb hatalomközeli informatikai cégektől. A belső ellenzék akcióját némileg hitelteleníti a szivárogtatáshoz csatolt zsarolólevél, de egyáltalán nem kizárt, hogy valóban komoly belső ellenségekkel kell szembenéznie a jelenlegi orosz vezetésnek.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz apróhirdetések oldalain a csalók újabb módszerrel próbálják az eladókat becsapni. Módszerük az, hogy vevőként jelentkeznek egy interneten található apróhirdetésre, majd egy népszerű csomagküldő szolgáltatás igénybevételével kérik a megvásárolni kívánt terméket átvenni, ezért üzenetben küldenek egy hamis linket, ahol intézhetik a fizetést és a csomagfeladást.
Szerző(k): Szász PéterAz ismeretlen elkövetők 10 bitcoin összegéért árulják a temérdek mennyiségű rendőrségi adatot, köztük lakcímeket, telefonszámokat, és a nyilvántartott személyek esetleges korábbi bűncselekményeinek jegyzékeit. Az esetet a szakértők már most az ország történetének legnagyobb kiberbiztonsági incidenseként emlegetik, de egyelőre csak találgatják hogyan sikerülhetett hozzáférni az adatokhoz. Jó eséllyel egy a rendőrség által használt felhő szolgáltatás nyithatott kaput az adattárra.
Szerző(k): Sasvári MarcellA Telekom és a BellResearch legfrissebb kutatása szerint a vállalkozások túlnyomó többsége nem fordít kellő figyelmet az adathalászat elleni védelemre, a veszélyekkel pedig a legtöbb esetben még maguk a cégvezetők sincsenek tisztában. Erről beszélgettünk Iski Istvánnal, a Magyar Telekom Nyrt. Soho-SMB terület igazgatójával.
Szerző(k): Szász PéterAz elmúlt időszakban több titkosszolgálatról derült ki, hogy kiberkémkedésre fejlesztett programokkal tört fel telefonokat. Most egy új szereplőről, az Anomaly Sixről derült ki, hogy adatbróker-piacokon megszerzett információk segítségével figyeltek meg embereket. Az NSA és a CIA munkatársai is célkeresztbe kerültek.
Szerző(k): Szabó DánielHívatlan látogatók jártak az orosz atomipari óriásvállalat, a Roszatom belső információs hálózatán. Azt egyelőre nem tudni, h a behatolók csak szétnéztek, vagy le is másoltak bármit is, esetleg vittek-e a cég számára más meglepetést is a cselekményük során.
Szerző(k): Szabó M. István