Nem is kérdés, hogy a közéletben hét legtöbbet taglalt híre az volt, hogy meghalt a Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsin. A repülőgép-szerencsétlenség körülményei egyelőre tisztázatlanok, a hivatalos orosz és nemzetközi vizsgálatokat elindították az ügyben. Közben India űrsikert ért el, a spanyol konzervatívok pedig szinte biztosan bukásra ítélt kormányalakítási megbízást kaptak. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxA hagyományoknak megfelelően első körben a választások győztesét Alberto Núñez Feijóo néppárti vezetőt bízta meg a kormányalakítással VI. Fülöp spanyol király. Elemzők azonban csak csekély esélyt látnak arra, hogy a konzervatív párt a parlamenti többséghez elegendő mandátummal rendelkező politikai erőt tudna maga köré gyűjteni.
Szerző(k): EconomxMessze van még attól, hogy újabb sikeres kormányalakítást ünnepeljen Pedro Sánchez aktuális spanyol kormányfő és az általa vezetett szocialista párt, ám egy nagy lépéssel mindenképp közelebb kerültek hozzá. A katalán Junst per Catalonia párt támogatásával elérték, hogy a parlament alsó házában az ő jelöltjük, Francina Armengol váljon házelnökké.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennÜnnepelt Spanyolországban a legtöbb voksot megszerző Néppárt és a vártnál jobb eredményt elérő szocialisták is. Úgy tűnik azonban, hogy a parlamenti többséghez szükséges mandátumot semmilyen felállásban nem tudnak produkálni a nagyágyúnak tekinthető politikai erők. A patthelyzet miatt újabb választásokat írhatnak majd ki.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennVasárnap választásokat tartanak Spanyolországban, a voksolás az előzetes várakozások szerint a szocialista kormány leváltását eredményezheti. A Néppártnak azonban valószínűleg a szélsőjobboldali Vox felé kell fordulnia, az önálló kormányzáshoz nem lesz meg a megfelelő támogatottsága. A Vox hatalomra kerülése márpedig egy felmérés szerint a spanyolok mintegy 60 százalékát aggodalommal töltené el.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn