Bő három héttel a kötelező visszaváltás DRS-rendszerének indulása után már napi 2,5 millió visszaváltásnál járunk, a REpont alkalmazást pedig 400 ezren töltötték le. Az Economx érdeklődésére a Mohunál elmondták: a vissza nem váltott palackok 50 forintos díjából származó összeget is a rendszer működtetésére és fejlesztésére kell, hogy fordítsák.
Szerző(k): Gyöngyösi BalázsKörnyezetvédelmi aggályokat tisztázott az Economx érdeklődésére a Mohu, amely az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere mögött áll. Utánajártunk annak, a régi rutin szerint miért nem szabad összenyomni fogyasztás után a dobozokat, palackokat, miért nem feltétlenül váltja vissza a rendszert az egyik boltban vásárolt DRS-logós terméket a másik üzlet automatája, további mi lesz a visszaváltási rendszer indulása előtt keletkezett hulladékkal.
Szerző(k): Gyöngyösi BalázsLáttuk a szlovákiai, majd a romániai DRS elindulásakor, hogy ezek a kapacitáskorlátok egész Európában jelentősek, így ideális esetben egy évvel előre meg kell lenni az előírásoknak, amelyek az új csomagolásokra vonatkoznak és rögzítik a résztvevők feladatait – mondta az Economxnak a kötelező visszaváltási rendszerrel kapcsolatban Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetsége igazgatója.
Szerző(k): Gyöngyösi BalázsA fél éves átmeneti időszak lejártával július 1-jén éles rajtot vett a kötelező visszaváltási rendszer. A MOHU elsőként az Economxszal osztotta meg az átállás és az első napok tapasztalatait. Lássuk a részleteket, ami az 50 forintos visszaváltási díj mögött van! Ettől a héttől az italgyártók már csak abban a csomagolásban hozhatják forgalomba termékeiket, amelyeket regisztráltak a MOHU-nál.
Szerző(k): Gyöngyösi BalázsAz Economx értesülései szerint ezen a héten naponta 170-250 ezer palackot váltottak vissza, ráadásul a szám napról napra meredek ütemben növekszik. A MOHU szakértői arról is beszámoltak, hogy jelenleg csaknem 3000 automatában lehet visszaváltani a palackokat.
Szerző(k): Drávucz PéterA régi, matrica nélküli termékek várhatóan nem fognak kikopni június 30-ig a polcokról, az érintett cégek nem kaptak elég időt a felkészülésre, a visszaváltó automatákat meg kell tanítani arra, hogy felismerjék a terméket, ám láthatóan ez is késésben van. Egyszóval érdemes lenne 2025. január 1-ig elhalasztani a kötelező visszaváltási rendszer (DRS) bevezetését – mondta el az Economxnak a szakértő.
Szerző(k): Drávucz PéterÉrtesüléseink szerint eddig közel 1200 üzlet jelezte a kötelezetteken felül, hogy visszaváltó automata üzemeltetéssel csatlakozni szeretne a REpont hálózathoz, számuk hetente további 20-25-tel nő.
Szerző(k): Drávucz PéterMár a múlt évszázadban voltak próbálkozások Európában a kötelező visszaváltási rendszerre. Egyre több országban terjed el a betétdíjas megoldás, sőt van, ahol már digitális és egyszerűbb megoldásokat is tesztelnek.
Szerző(k): Economx