A republikánus jelölt magabiztos győzelmet aratott az amerikai elnökválasztáson. Németországban mindeközben már azt számolgatják, mikorra írhatják ki az előrehozott választásokat. A Fed pedig a kamatcsökkentés mellett döntött. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennJapánban előrehozott parlamenti választások kezdődtek, az új miniszterelnök, Isiba Sigeru pártja a közvélemény-kutatások szerint könnyen elveszítheti parlamenti többségét.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsEmmanuel Macron francia elnök továbbra sem talált megoldást a politikai patthelyzetre, továbbra sem állt fel az új kormány. Donald Trump amerikai elnökjelölt ellen új vádakat emeltek, az orosz Telegram-vezér Pavel Durov tevékenységével kapcsolatban pedig a francia hatóságok vizsgálódnak. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennTovábbra sem nevezete meg a francia miniszterelnököt Emmanuel Macron, az államfő újabb kormányalakítási tárgyalásokat helyezett kilátásba.
Szerző(k): Gulyas ÁbelRumen Radev bolgár államfő hétfőn precedenst teremtett, nem hagyta jóvá a Gorica Grancsarova-Kozsareva miniszterelnök-jelölt által javasolt új ügyvivői kabinet megalakítását.
Szerző(k): Gulyas ÁbelSokáig az volt a kérdés, megszerezheti-e az abszolút többséget a francia Nemzetgyűlésben a Marine Le Pen és Jordan Bardella által vezetett radikális Nemzeti Tömörülés. Végül azonban váratlanul a harmadik helyre csúsztak vissza, a baloldali összefogás és az Emmanuel Macron-vezette Együtt is megelőzte őket. A szakértő szerint a helyzet faramuci, de Le Pennek és Macronnak is van minek örülni.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA francia választások első fordulóját követően már csak egy kérdés maradt: megszerzi-e a radikális Nemzeti Tömörülés az abszolút többséget a Nemzetgyűlésben. A második forduló előtti visszalépéseket követően készített közvélemény-kutatások azt mutatják, a győzelem ezúttal is a zsebükben lehet, ám abszolút többség nélkül. Erről a végső döntést ma hozzák meg a franciák.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA francia előrehozott választások első fordulóján magabiztos győzelmet aratott a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN). Ez azonban nem jelent semmiféle garanciát arra, hogy a vasárnap esedékes második fordulót követően kormányt is alakíthatnak. Kérdés az, hogy egyáltalán megkapják-e az abszolút többséghez szükséges támogatottságot. De az is, hogy ellenkező esetben maguk mellé tudnak-e állítani megfelelő számú képviselőt a jobboldalról. Ha a válasz mindkét kérdésre nem, szakértői kormány állhat fel.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennBár nemrég az európai parlamenti választáson szavaztak a franciák is, most ismét az urnákhoz járulnak. Emmanuel Macron francia elnök ugyanis feloszlatta a nemzetgyűlést, így a franciák ezúttal arról dönthetnek, ki alakítson kormányt. A szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) indul a legjobb eséllyel ezért, ám elképzeléseik megvalósítása még akkor sem lesz egyszerű, ha abszolút többséget szerez a párt. A dolgukat nehezítheti a szenátus és az államfő is.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn