Németország után a lengyel kormány is arról döntött, hogy államosítja az orosz Gazprom helyi leányvállalatát. Ezzel megszerzik a teljes felügyeletet Európa egyik legnagyobb és legfontosabb gázvezetéke felett.
Szerző(k): Szabó DánielNémetország földgázellátásának biztonsága érdekében állami tulajdonba veszik a Gazprom orosz energetikai vállalat helyi érdekeltségét - közölte a szövetségi gazdasági minisztérium. A tavasz óta a közüzemi hálózati felügyelet (Bundeneztagentur) ellenőrzése alatt működő Gazprom Germania - új nevén Securing Energy for Europe (SEFE) - vészesen eladósodott és már a fizetésképtelenség fenyegeti, ami akár az egész ország földgázellátását veszélybe sodorhatja.
Szerző(k): Szász PéterAz Európai Bizottság szombaton jóváhagyott 225,6 millió euró állami támogatást a Gazprom Germania számára. Az intézkedés lehetővé teszi, hogy a német állam átvegye a vállalatot, amely ettől kezdve a Securing Energy for Europe (SEFE) nevet viseli, és a szövetségi hálózati ügynökség, a Bundesnetzagentur vagyonkezelésében működik tovább - írja az MTI a dpa és az APA hírügynökségekre hivatkozva.
Szerző(k): Domokos ErikaAz Európai Unió (EU) teljesen felkészült a télre, mindent megtett az energiaellátás biztosítására, intézkedéseinek hatására a gázárak nagyjából kétharmadával csökkentek augusztushoz képest - mondta az MTI szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán. A megújuló energiák használata már jövőre 14 milliárd köbméter gázt válthat ki Európában. Az EU megemelte a kis- és közepes vállalkozások, valamint az energiaigényes iparágak támogatásának felső határát.
Szerző(k): Domokos ErikaKözel ötödével esett vissza az orosz állami gázcég, a Gazprom földgázkitermelése. Ráadásul ebben az adatban a teljesen üresen elfáklyázott több millió köbméternyi gáz is benne van, amit a finn határ túloldalán égettek el. A gázkutak egy részét le is zárta a cég, ezeket pedig nagyon nehéz újraindítani.
Szerző(k): Szabó DánielAmennyiben a Magyarország által az oroszoktól vett gáz ára két hónapos csúszással követi a holland tőzsdei jegyzéseket, akkor az orosz gáz most érkezik a legdrágábban Magyarországra, hiszen a tőzsdei jegyzések augusztusban tetőztek, azóta azonban a piaci árak bezuhantak - írja a G7. Jelenleg a piaci ár ötszörösét fizethetjük.
Szerző(k): Domokos ErikaMagyarország semmifajta kötelező közös beszerzésben nem hajlandó részt venni - mondta el ma is a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter az európai uniós energiaügyi miniszterek ülését követő sajtótájékoztatón.
Szerző(k): Domokos ErikaAz orosz energiahordozókról való leválás nem lesz gyors és olcsó, ahhoz csöveket kell telepíteni. Rövid távon azonban csökkenteni kell a fogyasztást, mert "nem lesz olcsó az energia" - egyebek mellett erről beszélt Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Portfolio szerdai konferenciáján. A magyar válságkezeléssel kapcsolatban azt mondta, hogy a különadók, az árstopok és a tűzifarendelet is arra utal, hogy "a gazdaságot kormányzati szobákból intézik".
Szerző(k): Domokos ErikaAz orosz Gazprom már tavaly, hónapokkal az orosz-ukrán háború kitörése előtt korlátozta az európai földgázexportját. A konfliktus kezdetétől pedig újabb és újabb vezetékeket állított le. Bár Kína és India növelte gázvásárlását, a kieső EU-s megrendelések töredékét váltották csak ki. A Gazprom kitermelése ezért közel ötödével csökkent, a jövőkép pedig egyre sötétebb az orosz gázcégnek.
Szerző(k): Szabó Dániel