Egyre kisebb az esély arra, hogy ebben a parlamenti ciklusban érdemi döntés születik az Európai Unió mezőgazdasági- és élelmiszerreformra tett radikális brüsszeli javaslatokról. Sőt, a növényvédők korlátozásáról, a természet helyreállításáról és az új géntechnológiákról szóló tárgyalások egyre feszültebb légkörben zajlanak a választások közeledtével. A gazdák jövőjéről szóló vita az uniós zöldtervek végét vetítik előre, ami óriási politikai kudarc lenne az uniónak és jó pont a tagállamoknak.
Szerző(k): Nagy KristófÖsszeomolhat az Európai Unió zöld átmenetet támogató, évek óta hangoztatott javaslata, mivel a mezőgazdaságot érintő legfontosabb korlátozásokat mégsem támogatja az Európai Néppárt. Közben kiderült, az új típusú géntechnológiákkal váltaná fel az Európai Unió a növényvédőszereket.
Szerző(k): Nagy KristófEgy friss kutatás alapján a magyarok jelentős része egészségesebbnek gondolja a bio élelmiszereket a hagyományosnál, a génmódosítottakat pedig igyekszik kerülni, a Napi.hu-nak nyilatkozó dietetikus azonban hangsúlyozta, a képlet korántsem ennyire egyszerű. A megkérdezettek többsége követ valamilyen diétát, a speciális élelmiszerek beszerzését azonban több tényező is nehezíti, leginkább az áruk.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNem volt alaptalan az ukrán gabona minőségével kapcsolatos aggodalom: a hatóságok a vegyszerrel és toxinokkal szennyezett tételek mellett szigorúan tiltott GMO kukoricát is találtak az országos ellenérzés során.
Szerző(k): Nagy KristófElkezdődött az Európai Unió egyik legnehezebb vitája, amelynek tétje, hogy az új génszerkesztési technológiák (NGT), elsősorban az új növénynemesítési technológiák új, megengedőbb szabályozást kapnak-e a jövőben. Brüsszel júniusban mutatja be végső javaslatát, de az egyeztetések során Németország, Magyarország és Ciprus már bejelentette, nagyon szigorú feltételek mellett támogatnak bármilyen irányelv-módosítást.
Szerző(k): Nagy KristófA nemesítők új paradicsomfajtákat alkottak. Hollandiában a világ legapróbb paradicsomát nemesítették, Amerikában pedig egy lila paradicsom hódít.
Szerző(k): EconomxIsmét felerősödhet a génmódosított növények (GMO) szabályozásával kapcsolatos vita az Európai Unióban. Az Európai Bíróság a közelmúltban meghozott ítélete és az új géntechnológiák (NGT) szabályozásának égető hiánya miatt nem húzható tovább a GMO-irányelv felülvizsgálata. A legnagyobb vita arról várható, hogy az új technológiával módosított szervezetek GMO-nak minősülnek-e.
Szerző(k): Nagy KristófJanuártól Svédország veszi át az Európai Unió soros elnökségét. Számos, a gazdákat és a fogyasztókat is érintő döntést kell meghoznia a svéd elnökségnek a következő fél évben. Ezek közé tartozik az élelmiszerpiacok stabilizálása, a növényvédő szerek korlátozása, az egységes élelmiszer-címkézés vagy a génszerkesztéssel kapcsolatos szabályok lazítása.
Szerző(k): Nagy KristófA Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumi vizsgálata GMO-szennyezettséget állapított meg két szójavetőmagtételből származó mintában. A hatóság eljárást kezdeményezett a vetőmag előállítójával szemben, valamint kötelezte a vetőmagot felhasználó termelőket az abból sarjadó növényi kultúra megsemmisítésére.
Szerző(k): Szász Péter