Kijev egy olyan energiafegyvert vetett be, amely egyelőre inkább fáj Szlovákiának és Magyarországnak, mint az agresszor oroszoknak. Térségünk kormányainak a helyzete behatárolt, de a brüsszeli segítség elmaradása miatt válaszlépéseket fontolgatnak. Szakértővel néztük át a helyzetet.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMiközben megy a vita az üzemanyagok áráról, a számok azt mutatják, tényleg nem az alapanyag a legdrágább tényező. Vajon vigasztalja a magyarokat a tudat, hogy a térségben is így zajlik ez?
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA hét elején ismét üzemanyag-drágulásról szóltak a hírek, aminek az adott külön piakntériát, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egyeztetésre hívta a MOL-t és a Magyar Ásványolaj Szövetséget (MÁSZ) az ismételt áremelkedés miatt. Az Economxnak nyilatkozó energiapolitikai szakértő szerint a kormányzat akár most is alkalmazhatja a legkeményebb eszközét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz idei évben tetőfokára hághat az európai uniós támogatásháború, a két torony, Párizs és Berlin kivonná magát az elaggott fellegvár, Brüsszel befolyása alól. Az uniós hivatalnokok arra figyelmeztetnek, hogy Németország és Franciaország az Európai Unió gazdasági egységének aláásásán kezdett el dolgozni. Lépésük érthető, hiszen az orosz-ukrán háború óta elszabadult energiaárak komolyan veszélyeztetik vállalataik versenyképességét.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz Európai Unió 2040-ig kivezetné a fosszilis tüzelésű kazánokat a háztartásokból, a magáningatlanokban sem lehetne gázkazánokat működtetni. A szakember szerint uniós támogatás nélkül nem valósítható meg az átállás.
Szerző(k): Vermes ÁdámAz orosz olajtermékekre vonatkozó brüsszeli szankciók elsősorban a gázolaj piacán okozhatnak problémát – mondta a Századvég energia- és klímapolitika üzletágának vezetője, Hortay Olivér a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Magyarország egyébként mentességet kapott az Oroszországból csővezetéken érkező nyersolaj importjára vonatkozó szankció alól.
Szerző(k): Economx