Bár idén csökkenésre számítanak az építőiparban és az ingatlanpiacon is, elindulhat egy lassú növekedés. Az MBH Bank szektorelemzői szerint a befektetők a kedvezőtlen feltételű kormányzati értékpapírokról áttérhetnek az ingatlanszektorba.
Szerző(k): Horváth BalázsHatalmasabb zuhant a német ingatlanpiac a negyedik negyedévben a friss adatok szerintés nem nagyon látszik még hol lehet az alja. Egyelőre azonban nem aggódnak igazán a bankok miatt, könnyebb lett őket ugyanis megmenteni.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásHatalmas finanszírozási lyukat eredményezett az európai ingatlanszektorban a kamatok emelkedése és a hitelfeltételek szigorodása. Akkora rést kéne a következő öt évben a szektornak betömni, mint amekkora egy teljes éves magyar GDP.
Szerző(k): EconomxHeti két-három napot töltenek már csak a munkahelyen az irodai dolgozók. A Covid indította el a home office lázat, de azóta is töretlenül igénylik a munkavállalók. A vállalatok és a dolgozók mellett az ingatlanpiacot is átalakította. Mutatjuk, mire utalnak a hazai számok, és hogy miként állunk uniós és nemzetközi szinten. Előzetesen csak annyit, hogy nem túl jól.
Szerző(k): Horváth BalázsEmelkedett a kihasználatlansági ráta az év első felében a hazai kereskedelmi ingatlanpiacon, miközben bővülhet az ingatlanállomány. A hibrid munkavégzés sem tesz jót a piacnak.
Szerző(k): EconomxKritikus felismerések és stratégiai átrendeződések jönnek a globális ingatlanpiacon, amely a globális Covid-járvány után sok szempontból megváltozott. Az irodapiac változása a legszembetűnőbb.
Szerző(k): EconomxNincs általánosan elfogadott meghatározás arra vonatkozóan, hogy mekkora épületet nevezünk felhőkarcolónak. A felhőkarcolók lakható vagy egyéb mindennapos felhasználásra alkalmas házak, amelyek jelentősen kimagaslanak a körülöttük lévő ingatlanok közül. Ilyen értelemben Budapesten is van már felhőkarcoló, mégpedig a MOL 143 méteres szákháza. De máris épül újabb három toronyház, 90, 78 és 65 méteres magassággal.
Szerző(k): Sánta AndrásA pandémia hazaküldte a dolgozót, aki már nem vágyik vissza az irodába, és a munkáltatójának is mindegy, hogy honnan dolgozik. Az iroda viszont üresen áll, a munkásember pedig nagyobb lakásba költözne, viszont az meg drága, ráadásul kevés is van belőle. Hogy oldjuk meg ezt? Az Egyesült Államokban elkezdték átalakítani a már nem használt irodaépületeket, megoldva egyszerre a kihasználatlanság problémáját, valamint a lakhatási válságot is – legalábbis elméletben és csak a gazdagok számára.
Szerző(k): Károly GáborAz iroda- és plázaszektorban optimistán látják a közeljövőt: nem félnek a nyitvatartás-korlátozástól, fizetésképtelenségtől, vagy a bezárástól. Az irodapiacon viszont elvándorlás várható, sok bérlő költözhet zöldebb, fenntarthatóbb épületekbe, a huszonéves plázaépületek tulajdonosainak pedig komoly összeget kell befektetniük az energiahatékonyság fejlesztésébe. Kiderült az is, lesz-e a Váci útból Csepel Művek.
Szerző(k): Vámosi Ágoston