A baloldali Népfront és a francia elnök pártjának alkalmi együttműködése ugyan kiütötte a kormányzás lehetőségét a szélsőjobb kezéből, de a kormányalakításhoz szükséges többség még nem látszik. Fejérdy Gergely, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatója szerint a mostani választás már inkább a Macron utáni korszakról szólt.
Szerző(k): Horváth TiborA Fidesz és Orbán Viktor kormányfő elégedett lehet a Patrióták Európáért frakció létrejöttével. Annak ellenére azonban, hogy a tömörülés az Európai Parlament harmadik legnagyobb pártcsaládja, nem várható, hogy a döntéshozatali folyamatba is érdemben bele tudjanak szólni. Az Economxnak nyilatkozó Berkes Rudolf szerint a frakció lényegében csak a szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia (ID) újracsomagolása, az oroszbarát irányultság azonban marad a régi.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennÍme a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei, avagy ez történt a Donald Trump elleni merénylet előtt hétfőtől szombatig.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA szakértő szerint a szuverenista pártcsalád meghatározó tömbje lesz az Európai Parlamentnek, hiszen ők képviselhetik mostantól a „Brüsszellel elégedetlen emberek hangját”. Mégis, inkább a jobboldali, populista pártok belső erőviszonyait rendezik újra, komoly bizottsági pozíciókra nem számíthatnak.
Szerző(k): Balatoni LillaSokáig az volt a kérdés, megszerezheti-e az abszolút többséget a francia Nemzetgyűlésben a Marine Le Pen és Jordan Bardella által vezetett radikális Nemzeti Tömörülés. Végül azonban váratlanul a harmadik helyre csúsztak vissza, a baloldali összefogás és az Emmanuel Macron-vezette Együtt is megelőzte őket. A szakértő szerint a helyzet faramuci, de Le Pennek és Macronnak is van minek örülni.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Fideszt is soraiban tudó képviselőcsoport a harmadik legnagyobb erővé vált az Európai Parlamentben. A magyar miniszterelnök azzal indokolta békepárti misszióját, hogy az ukrán fronton várhatóan rosszabbodni fog a helyzet az elkövetkező időszakban.
Szerző(k): Vermes ÁdámA francia választások első fordulóját követően már csak egy kérdés maradt: megszerzi-e a radikális Nemzeti Tömörülés az abszolút többséget a Nemzetgyűlésben. A második forduló előtti visszalépéseket követően készített közvélemény-kutatások azt mutatják, a győzelem ezúttal is a zsebükben lehet, ám abszolút többség nélkül. Erről a végső döntést ma hozzák meg a franciák.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA francia előrehozott választások első fordulóján magabiztos győzelmet aratott a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN). Ez azonban nem jelent semmiféle garanciát arra, hogy a vasárnap esedékes második fordulót követően kormányt is alakíthatnak. Kérdés az, hogy egyáltalán megkapják-e az abszolút többséghez szükséges támogatottságot. De az is, hogy ellenkező esetben maguk mellé tudnak-e állítani megfelelő számú képviselőt a jobboldalról. Ha a válasz mindkét kérdésre nem, szakértői kormány állhat fel.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennBár nemrég az európai parlamenti választáson szavaztak a franciák is, most ismét az urnákhoz járulnak. Emmanuel Macron francia elnök ugyanis feloszlatta a nemzetgyűlést, így a franciák ezúttal arról dönthetnek, ki alakítson kormányt. A szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) indul a legjobb eséllyel ezért, ám elképzeléseik megvalósítása még akkor sem lesz egyszerű, ha abszolút többséget szerez a párt. A dolgukat nehezítheti a szenátus és az államfő is.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn