2009 óta a leggyengébb évét zárja Közép-Kelet Európa ingatlanpiaca. A KPMG 10 országot felölelő, hitelező bankok körében végzett kutatása szerint 2023 első három negyedévében a tranzakciók értéke a 2022-es forgalom mindössze 30 százalékára rúgott. A régióban felülteljesítő Csehország, de Magyarország is a méreteinél nagyobb befektetőnek számít. Sok bankár érzi fontosnak az ESG-t, de a fenntartható hitelek feltételei nem számottevően kedvezőbbek a többinél.
Szerző(k): Dános PálAz elmúlt években több száz – 5 és 100 megawatt közötti kapacitású – naperőmű épült Magyarországon összesen mintegy 2 gigawatt kapacitással, és további 1 gigawattnyi kapacitás van „ready to built” állapotban, azaz engedélyek, tervek és földterület birtokában, kivitelezés előtt értékesíthető állapotban. E kapacitások egy része eleve befektetési céllal készült, mások – megfelelő árazás esetén – könnyen eladó sorba kerülhetnek, így naperőműből van kínálat a piacon.
Szerző(k): EconomxAz elmúlt két évben több nagy visszhangot kiváltó bankcsőd, vagy csődközeli helyzet borzolta a kedélyeket a világban, és Magyarországon is láttunk bedőlni egy bankot. Bankcsődök persze mindig is voltak, de a piacok most nagyon komolyan vették a továbbterjedés veszélyét, ezért is fordulhatott elő, hogy egy nem túl nagy amerikai bank csődje a forint árfolyamát is megmozgatta. Ez a kiemelt figyelem arra utal, hogy a pénzintézetek kockázata nő, ez pedig gondolkodásra készteti a banki kockázatkezelőket és a felügyeleteket szerte a világban – véli cikkében Szalai Péter, a KPMG pénzügyi kockázatkezelési tanácsadó csoportjának vezetője.
Szerző(k): EconomxA Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég kiadta a magyarországi székhellyel rendelkező biztosítókra vonatkozó zöld ajánlását. Az Ajánlásban megjelenő klímakockázati felmérés vagy a klímastresszteszt – tekintettel a korábbi banki ajánlásra és az MNB közléseire – nem váratlan feladat, mégis kihívások elé állítja a biztosítási szektor szereplőit, de az ajánlás hangsúlyos része az is, hogy a klímaváltozás üzleti lehetőségeket is rejt a biztosítók számára – írják cikkükben a KPMG igazgatói.
Szerző(k): EconomxKilencedik éve publikálja a KPMG a világ legnagyobb vállalatvezetőinek véleményét a gazdaság állapotáról, kilátásokról, tendenciákról. Egyértelműen elmondható, hogy minden régióban csökkent az optimizmus, ahogyan az is, hogy az elmúlt egy év slágerkifejezése a polikrízis volt – mondta a KMPG Magyarország vezérigazgatója. Rózsai Rezső szerint ugyanakkor az is fontos megállapítás, hogy a fókusz, illetve a problémák prioritása regionálisan változó.
Szerző(k): Gáll CsongorA geopolitika és a szélesebb körű politikai bizonytalanság jelenti a legkomolyabb kockázatot egy vállalat üzleti sikeressége kapcsán – ez derül ki a világ legnagyobb vállalatainak több mint 1300 vezérigazgatójának körében végzett KPMG CEO Outlook 2023 felméréséből. A minden korábbinál bizonytalanabb helyzet kezelése során a vállalatvezetők stratégiai prioritási listáján továbbra a digitalizáció és az AI, az ESG keretrendszer és a képzett munkaerő áll az első három helyen.
Szerző(k): EconomxAz átfogó felmérésből kiderült, hogy mitől tartanak leginkább a világ legnagyobb vállalatainak vezetői, illetve milyen terveik vannak a következő évekre nézve.
Szerző(k): Fogarasi KittiA gyorsan terjedő Buy Now Pay Later, azaz „Vásárolj Most, Fizess Később” (BNPL) szolgáltatás nem csupán a vásárlók, de a pénzügyi piac szereplőinek, valamint a pénzügyi szolgáltatásokat engedélyező és felügyelő Magyar Nemzeti Banknak a figyelmét is felkeltette. A BNPL-nek az a veszélye, hogy egyelőre nem tekinthető hitelezésnek, így nem is élvezi a megfelelő fogyasztóvédelmi szabályozás előnyeit – hívja fel a figyelmet Barna Evelin, a KPMG szenior pénzügyi kockázatkezelési tanácsadója.
Szerző(k): EconomxA munkahelyek elvesztése vagy az adatbiztonság nehézségei jelentenek-e a nagyobb veszélyt a mesterséges intelligencia térnyerése miatt? Erre a kérdésre is választ adott Rózsai Rezső, a KPMG vezérigazgatója, aki az Economx-nak adott interjút az AI Summit 2023 rendezvényen.
Szerző(k): Deák Bálint