A 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági hitelvolumen, ha a növekedési ütem kitart az év végéig. Nemzetközi és uniós összehasonlításban ugyanakkor még mindig nagyon rosszul állunk: a GDP-arányos állomány 2010-ről 2023-ra közel 60 százalékkal esett vissza. Jövőre is maradhat a növekedés, de nagy áttörésre nem lehet számítani.
Szerző(k): Horváth BalázsAz ügyfelek gyorsaságra és egyszerűségre vágynak a bankszektorban, és bár fontos a személyes kapcsolat, pont emiatt muszáj digitalizálni a folyamatokat. Az idei év vállalati hitelállománya ugyan a várakozásokhoz képest minimális növekedést produkált, azonban 2025-től nagyobb mértékű növekedést várhatunk a hitelezési szektorban. Nyisztor Péterrel, az MBH Bank középvállalati üzletágának ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a 2024-es év vállalati hiteltrendjeiről, a gazdasági környezetről, húzó- és átlag alatt teljesítő ágazatokról, devizahitelekről, támogatott hitelekről és digitalizációról, valamint a jövő évi kilátásokról.
Szerző(k): Horváth BalázsAz idei év végén elmaradt a hitelállomány növekedése a korábbi évek adataitól a háztartási és vállalati szegmensben egyaránt. Utóbbi esetén kettőség jellemző: inkább a rövid lejáratú és devizaalapú kölcsönöket keresik az ügyfelek. A lakosság továbbra is a forintalapú hiteleket keresi, a hitel segítségével megvalósuló ingatlan-adásvételek aránya 27-ről 37 százalékra emelkedett 2023 második negyedévéről 2024 második negyedévére. A jegybank tájékoztatása szerint a hitelezési szektor tovább növekedhet a következő hónapokban, a bankrendszer stabil és csökkennek a kockázatok.
Szerző(k): Horváth BalázsJelenleg kétféle Diákhitel létezik Magyarországon, az egyik csak a tandíjat fedezi, viszont kamatmentes, a másik szabadfelhasználású majdnem 8 százalékos kamattal. Most azoknak lesz érdemes figyelniük, akik külföldön vettek fel tanulmányi hitelt.
Szerző(k): L. K.