Az agrárminiszter szerint, ha az EU nem hosszabbítja meg a szeptember 15-én lejáró egyes ukrán gabonatermékek behozatali tilalmát, akkor a belső piac védelme érdekében már nemcsak az eddigi négy termékre, hanem mind a 24 korábbi termékre kiveti Magyarország a behozatali tilalmat.
Szerző(k): EconomxAz olajbogyó ára rekordszintre emelkedett – írja a Financial Times című brit lap. Az oka pedig a Dél-Európában tapasztalható, sosem látott szárazság.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsÉrzékelhetően csökkentek január óta a megélhetéssel összefüggő költségek. Az élelmiszerek ára és a rezsikiadások érdemben mérséklődtek, miközben az áremelkedés sem tűnt el: drágultak a mosó- és tisztítószerek és az állateledelért is jóval többet kell fizetni, mint az év elején.
Szerző(k): Nagy KristófSorra tiltják meg a kelet-európai országok az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. Kijev szerint az Európai Unió tagállamai az egyoldalú korlátozásokkal felrúgják a kereskedelemre vonatkozó szabályokat és a szabadkereskedelmi egyezményt. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia mellett Bulgária és Románia is korlátozásokat vezetne be, ám ez több nyugat-európai ország és az Egyesült Államok érdekeit is sértheti.
Szerző(k): Nagy KristófJelentősen megnőtt az európai gazdák önköltsége, ráadásul az orosz-ukrán háború káros hatásait még most sem sikerült minden területen mérsékelni. Az elmúlt egy évben nem született megoldás az Európai Unió műtrágya-függőségének csökkentésére. A gazdák az enyhe árcsökkenés mellett kompenzációra számíthatnak, ám a Közös Agrárpolitika kerete más beavatkozást már nem tesz lehetővé.
Szerző(k): Nagy KristófA nemzetközi gabonakereskedők ukránra cserélték az uniós gabonát, amely leszorítja a keresletet és a termelői árakat is. Az Agrárminisztérium szerint ez komoly zavarokat okoz a piacon.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsA MOSZ megkongatta a vészharangot, a tavalyi aszályos időszak miatt ezer milliárd forint kár érte a gazdákat, a kárenyhítésre pedig csupán 31,5 milliárd forint állt rendelkezésre. A szövetség szerint ha nem lesz megoldás, akkor az állattenyésztés után a növénytermesztés is lejtőre kerül.
Szerző(k): EconomxA gabonafélék, a tojás és a tej ára emelkedett tavaly a legjobban a mezőgazdasági alapanyagok közül az Európai Unióban, de a gyümölcsök kivételével minden megdrágult. Magyarországon nemcsak az élelmiszerek, de az alapanyagok drágulása is jócskán meghaladta az EU többi országát. Ennek pontos okaira ugyanakkor nem adnak magyarázatot a világpiaci folyamatok.
Szerző(k): Nagy KristófEgyiptom a világ tíz legnagyobb fokhagymatermelője között található, s mivel importvámok nélkül szállíthat hagymát az unióba, fokhagymái az alacsonyabb termelési költségek miatt még szállítással együtt is lényegesen olcsóbbak az európai árunál.
Szerző(k): Gecsei Ádám