Mint a mellékelt ábra mutatja, hatalmas a hype: jelenleg kiugró az érdeklődés a ChatGPT és társai, a mesterséges intelligencia alapú csetrobotok körül. Leginkább az a kérdés, hogy legújabb beszélgetőpartnereink milyen emberfeletti szuperképességekkel rendelkeznek. Egy magyar cég pedig mindeközben arra a kérdésre keresi a választ, hogy a mesterséges intelligenciát, valamint a csetbotokat hogyan lehet a hazai üzleti életben hatékony munkatársként bevetni.
Szerző(k): Hercsel AdélAz OpenAI chatbotjának hódító karrierje és egyre kirobbanóbb népszerűsége ismét felteszi a kérdést, hogy milyen típusú munkák és tevékenységi körök kerülhetnek veszélybe a ChatGPT-vel.
Szerző(k): EconomxA Németországban tapasztalható jelentős munkaerőhiány enyhítésére érkezett a javaslat egy második hivatalos nyelv bevezetéséről.
Szerző(k): EconomxKevesebb mint 83 ezren nyelvvizsgáztak tavaly, és közülük is csak 60 ezren szerezték meg a bizonyítványt – derül ki a friss adatokból. A 2020-as negatív rekord óta nem emelkedett 90 ezer fölé a nyelvvizsgázók száma, pedig korábban még 120-135 ezren próbálkoztak meg az írásbelivel és a szóbelivel.
Szerző(k): Horváth TiborAkkora a lemaradásunk az oktatás területén, hogy a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi jelentése sem tudta ezt figyelmen kívül hagyni. Alacsony a GDP-arányos állami költés, 2019-ben 3,1 százalékot tett ki, míg az uniós átlag 3,9 százalék volt. Nálunk a legalacsonyabb a tanárok fizetése az OECD tag európai uniós országok között. Nem sikerült megállítani a korai iskolaelhagyók számát sem. Egyetemeink pedig nem kerültek be az elit klubokba és a nyelvoktatás területén is van még mit tenni.
Szerző(k): Koncsek RitaMa zajlott a Országgyűlésben vita a felsőoktatással kapcsolatos törvényekről, György László szakállamtitkár azt mondta: a képzésüket befejezett hallgatók, amennyiben 2021. augusztus 31-e után államvizsgát tettek, nyelvvizsga nélkül is megkapják diplomájukat.
Szerző(k): Koncsek RitaAz idei évben októberig 46 ezren szereztek valamilyen nyelvvizsga bizonyítványt, ehhez képest 2018-ban, a teljes évben 80 ezer körül volt a sikeres nyelvvizsgázók száma. A korábbi években a nyelvvizsgákat egy-egy középiskolában vagy egyetemen bonyolították, mondta a Napi.hu-nak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke. Most ezek a vizsgahelyszínek a tanítási idő után és szombatonként kötelezően zárva lesznek. A nyelviskoláknak betett a járvány és a nyelvvizsga-amnesztia, most pedig itt van rezsifrász.
Szerző(k): Koncsek RitaA parlament honlapján is olvasható tervezet szerint a diplomákat már nyelvvizsga nélkül is ki lehet majd adni, valamit a javaslat szerint jön a szaknyelvi oktatás is.
Szerző(k): Koncsek Rita