Ismét felerősödhet a génmódosított növények (GMO) szabályozásával kapcsolatos vita az Európai Unióban. Az Európai Bíróság a közelmúltban meghozott ítélete és az új géntechnológiák (NGT) szabályozásának égető hiánya miatt nem húzható tovább a GMO-irányelv felülvizsgálata. A legnagyobb vita arról várható, hogy az új technológiával módosított szervezetek GMO-nak minősülnek-e.
Szerző(k): Nagy KristófElszakadt a valóságtól az Európai Parlament növényvédő szerek korlátozására tett javaslata az európai termelőket képviselő érdekvédelmi szövetség szerint. Úgy látják, a vegyszerhasználat 50 százalékos csökkentése sem lehetséges 2030-ig a termelés visszaesése nélkül, a 80 százalékos mérséklés egyenesen abszurd cél.
Szerző(k): Nagy KristófEurópát február közepéig sokfelé jellemezte jelentős csapadékhiány, ami tavasszal okozhat gondot, amikor megindul a növények fejlődése és több nedvességre lenne szükségük.
Szerző(k): Varga CsengeEgyes növényvédő szerek használatát a tervezett 50 százalék helyett 80 százalékkal csökkentené az Európai Parlament. Az erről szóló jelentés újabb kiszivárgott részleteiből kiderül az is, hogy az integrált növényvédelmi rendszerek kialakítására a növényvédő szerekre kivetett új adóból befolyó összeg jelenthetne forrást. Erre már vannak uniós példák.
Szerző(k): Nagy KristófA műtrágya-értékesítés volumene tavaly az utolsó negyedévben 40 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, növényvédő szerekből pedig 54 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint 2021 utolsó három hónapjában – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítéséből.
Szerző(k): Varga CsengeFebruár végéig érdemes elkészíteni és kihelyezni a méhhoteleket, amelyekkel a lakosság is sokat tehet a beporzó rovarok védelméért – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Szerző(k): Varga CsengeAz EU végrehajtó szerve útvonalakat határozott meg a méhek és más beporzók számára, hogy zavartalanul röpülhessenek Európa-szerte élelem és menedék után kutatva. A döntéshozók szerint erre van szükség, hogy megmentsék a növénytermesztés szempontjából létfontosságú rovarokat a kihalástól.
Szerző(k): Varga CsengeA szerencsében való hit mellett a táplálkozási szakemberek azt mondják, egész évben fontos lenne, hogy a szervezetre gyakorolt jótékony hatásai miatt a táplálkozásunk állandó szereplője legyen a lencse. Magyarországon mégis szinte csak egyetlen megyére korlátozódik a növény termesztése.
Szerző(k): Sz.Horváth Zsolt