Az újrahasznosításnak egy eddig kevésbé próbált formájával próbálkozik a dán Orsted. A cég azt tervezi, az Északi-tengeren lévő egyik földgázplatformot a kitermelés befejeztével nem leszerelni kell, majd a szárazföldre vontnatni, hanem érdemesebb a térségben élő madarak védelmére átépíteni. Erre szükség is volna, mivel a közelben szélerőműfarmok épülnek.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz oroszok ukrajnai háborúja és a konvencionális villamosenergia-termelés zavarai miatt átalakítja energiarendszerét Franciaország. A korábban tervezettnél kétszer több szélerőművet építenének, a szabályozás átalakításával minél több befektetést irányítanának erre a területre.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMegkezdi a tengeri szélerőművekkel való ismerkedést a japán energetika: épülhet az első offshore szélfarm Hokkaido közelében.
Szerző(k): Szabó M. IstvánEgy holland cégnél sorban áll a Siemens és a GE, hogy építse meg számukra azt-azokat az emelőszerkezeteket, amelyek a majdan, a 2030-as években elterjedő, újgenerációs offshore szörnyeket képesek lesznek megépíteni.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Balti-tenger mentén fekvő országoknak nem kerülte el a figyelmét, hogy arrafelé sokat fúj a szél, amit modern szélturbinafarmokkal kiválóan lehet áramtermelésre hasznosítani. Az ehhez szükséges tornyok azonban nem maguktól nőnek a tengeren, mint a gomba, hanem különleges hajókat igénylő telepítéssel kerülnek a helyükre. Ez a munka éppen olyan nagy üzlet, amekkora feladat.
Szerző(k): Komócsin SándorBár most még csak az alapinfrastruktúra fejlesztéséről állapodtak meg a felek, a legnagyobb litván kikötő közelében építendő tengeri szélerőmű éveken belül akár 2 terawattüra (TWh) villamos energiát is a litván hálózatra adhat. Részben az orosz energiától való teljes függetlenség nevében.
Szerző(k): Szabó M. IstvánÚgy tűnik, Románia parlamentje megteszi azokat az engedményeket a fekete-tengeri földgáz kitermelésének szabályozásában, ami megnyitja az utat az értékes természeti kincs kiaknázása előtt.
Szerző(k): Komócsin SándorFifikás ötlettel állt elő az olasz energetikai óriás Eni: a tengeri (offshore) szélturbinák teljesítményét nem felfelé és lapáthosszban nyújtva fokozzák, hanem egy-egy bója-talapzatra - némi bütykölés után - inkább két rotort építenek fel. Nem ők találták ki, hanem egy spanyol cég, de most beszállnak, hogy az ötletet sikerre vigyék. Már ki is próbálták, és esküsznek rá, hogy megéri.
Szerző(k): Szabó M. István