Az orosz jegybank jövőre helyreállítja a jóléti alap számára való valutavásárlást, amit a rubel zuhanása miatt hagyott abba augusztusban. Abban bíznak, hogy a kamatemelések hatása elég lesz a rubel árfolyamának szinten tartásához.
Szerző(k): Fellegi TamásEurópa gazdasági nagyhatalma recesszió előtt áll, ahol az olcsó orosz gáz elvesztésével megugrott energiaköltségek különösen az ipar számára jelentenek óriási terhet és versenyhátrányt. Az üzleti világ amiatt aggódik Németországban, hogy Olaf Scholz kormánya nem összeszedett a válság kezelésében, az államkassza pedig kiürült, ami külföldre űzheti az alapvető iparágakat.
Szerző(k): Thurzó KatalinAz ukrán állami gázvállalat vezérigazgatója egy interjúban bejelentette, hogy nem hosszabbítják meg a jövőre lejáró, orosz gázra vonatkozó tranzitszerződést.
Szerző(k): Károly GáborGyengélkedik az orosz gázexport: egyelőre Kína sem tudja pótolni az európai piacot.
Szerző(k): Fellegi TamásNagyot zuhant a rubel a hónap folyamán felgyorsítva a közel egy éve tartó folyamatot. Az ok fundamentális: csökkenő export, növekvő import, óriási háborús költségek, benne nagy súllyal a fegyverimport attól a kevés országtól, akik eladnak nekik.
Szerző(k): Fellegi TamásA megújuló energiatermelés felfuttatása a kieső orosz energiaforrások pótlásának kétségtelen sikertörténete, de olyan problémákat vet fel, amelyekre a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt fel kell készülniük.
Szerző(k): EconomxAz Európai Bizottság technikai támogatást nyújt 17 európai uniós tagállamnak - köztük Magyarországnak - ahhoz, hogy fokozatosan megszüntessék az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket, összhangban a megfizethetőbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiára vonatkozó uniós tervvel - közölte a brüsszeli testület szerdán.
Szerző(k): Molnár CsabaÁprilis 1-je óta nem érkezik orosz földgáz Lettországba, Észtországba és Litvániába - mondta Uldis Bariss, a Conexus Baltic Grid vezérigazgatója szombaton a lett rádióban. Az országokat jelenleg a lettországi gáztartalékokból szolgálják ki - írja a The Guardian. Az interjú azután hangzott el, hogy Gitanas Nauseda litván elnök kérte Európa többi részét, hogy kövessék a balti államok példáját. "Hazám évekkel ezelőtt olyan döntéseket hozott, amelyek ma már lehetővé teszik, hogy fájdalommentesen megszakítsuk az energetikai kapcsolatokat az agresszorral" - írta a litván elnök a Twitteren. Minderről itt olvashat bővebben.
Szerző(k): Economx