A hispán törvényhozók azt remélik, hogy a rendszer megszüntetésével elzárják azt a nyílást, amely egyes kritikusok szerint lehetővé tette a piszkos pénzek beáramlását a gazdaságba.
Szerző(k): Horváth TiborSpanyolországban megugrott a Nyugat-Afrikából érkező illegális bevándorlók száma. Az Európai Bizottság elnöke és a spanyol miniszterelnök csütörtökön Mauritániába látogatott, hogy az afrikai ország vezetőivel a migrációról és az energiáról tárgyaljon.
Szerző(k): Horváth TiborMaguk a katalán képviselők sem támogatták a spanyol parlament alsóházában azt a javaslatot, amely alapján amnesztiát kaphatnának a függetlenségi törekvések miatt megvádolt katalán vezetők. Mint kiderült, azt nehezményezték, hogy sokak, köztük a Brüsszelben, önkéntes száműzetésben élő Carles Puigdemont elnök számára sem nyújtott volna védelmet aktuális formájában a törvény.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRettegnek a spanyol cégvezetők, hogy az ország gazdaságán csapódhathatnak le az amnesztiatörvény hatásai. A kormány a katalán függetlenségi törekvések miatt elítéltek felmentésén dolgozik, az üzleti szektor szerint azonban ezzel külföldi bizalmat és befektetéseket bukhat el az ország. A konzervatív párt pedig szorgalmazza, hogy Brüsszel Spanyolországgal szemben is fontolja meg az amnesztiatörvény miatt a jogállamisági eljárás indítását.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennPedro Sánchez, Spanyolország baloldali miniszterelnöke a közép- és munkásosztály jólétének biztosításáért emelt szót szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon.
Szerző(k): EconomxPedro Sánchez többször is bírálta Izrael gázai akcióit, mert komoly kétségei vannak afelől, hogy betartják-e a nemzetközi humanitárius jogot a gázai katonai válaszlépések során.
Szerző(k): Horváth TiborFontos találkozóra került sor az Egyesült Államok és Kína államfője között, míg a spanyol alsóházi képviselők régi-új miniszterelnöknek szavaztak bizalmat. A német vasutasok sztrájkoltak, az Európai Bizottság pedig az Amazontól vár válaszokat. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): EconomxPedro Sánchez szocialista pártvezetőnek bizalmat szavazott a spanyol parlament alsóházában a képviselők többsége, így ismét ő alakíthat kormányt. A júliusi előrehozott választások második helyezettje a katalánokkal kötött egyezség révén tudta csak elérni, hogy hatalmon maradjon. Az viszont még komoly kihívás lehet az újonnan felálló kabinet számára, hogy úgy tartsák magukat az ígéretükhöz, hogy abba a legfelsőbb bíróság se tudjon belekötni.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn