Donald Trump hivatalosan visszatért az Egyesült Államok élére, és intézkedések sorával indított. Kiléptette az USA-t a párizsi klímaegyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) is. Február elsejétől pedig vámokat vetne be kínai, mexikói és kanadai termékekre is. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz éghajlati válság egyre nagyobb mértéket ölt. A globális átlaghőmérséklet 1,62 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szinten, ezzel az éves átlag 1,60 Celsius-fokra emelkedett.
Szerző(k): Kiffer AnnaEgy holland bíróság ma érvénytelenítette a Shell elleni korábbi ítéletet, amely alapján az olajipari vállalatnak drasztikusan csökkentenie kellene az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ennek komoly hatása lehet a jövőben a klímaperekre.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásAz ENSZ friss jelentése szerint a jelenlegi klímapolitika mellett az évszázad végére kétszer akkora lehet a felmelegedés mértéke, mint ami a párizsi klímacélokban szerepelt. Kifutottunk az időből és így nem lehet elkerülni a katasztrófát.
Szerző(k): EconomxAz óriásbank új célokat megfogalmazó jelentésében azt közölte, hogy csökkenti az ügyfeleivel szemben korábban megfogalmazott kibocsátás-csökkentési elvárásait.
Szerző(k): Vermes ÁdámA cikksorozat előző részében bemutattuk a biztosítókat érintő klimatikus kockázatokat, illetve azok következményeit, most pedig az erre épülő eszközoldali, biztosítókat érintő klímastresszteszt részleteibe engedünk bepillantást.
Szerző(k): EconomxAz Európai Központi Bank (EKB) tanulmánya szerint az európai bankok nem igazítják az üzleti tevékenységüket a gazdaság közelgő szén-dioxid mentesítéséhez. Az EKB 2024 végéig adott haladékot az euroövezet pénzintézeteinek, hogy a kockázatkezelési terveiket igazítsák a Párizsi Megállapodás klímacéljaihoz.
Szerző(k): Gulyas ÁbelMeglepő helyről kapott támadást a Shell olaj- és gázipari óriásvállalat. Profi befektetők egy csoportja, köztük a legnagyobb európai befektetési alapkezelő követeli, hogy a cég szigorítson klímacéljain.
Szerző(k): EconomxA világ 21 vezető fosszilis vállalatának évente legalább 209 milliárd dollár összegű kártérítést kellene fizetnie a klímaváltozás okozta károkért és veszteségekért.
Szerző(k): Economx