Orbán Viktor az MKIK gazdasági évnyitóján az eddigi hagyományoktól eltérően nem árult el sok konkrétumot, ugyanakkor így is kijelölt öt szempontot, amely szerinte segíthet eligazodni az előttünk álló időszakokban. De vajon mire gondolt a miniszterelnök?
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA magyar miniszterelnök öt lépésben határozta meg évértékelő beszédében, hogyan élhetnének jobban a magyarok. Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatójának segítségével kerestünk néhány támpontot a tervek megértéséhez.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA magyar gazdaság a régió élmezőnyében van a komplex mutatók alapján és a járvány előtti időszakban a társadalom rendkívül nagy szegmensének javult a vagyoni helyzete, ennek ellenére Világbank percepción alapuló mutatói ezt nem tükrözik.
Szerző(k): Magyar MártonAz Oeco-Index szerint Magyarország a világ harmincnegyedik legfejlettebb országa, míg az uniós tagállamok listáján a tizennyolcadik helyen szerepel. Ez egyébként azt is jelenti, hogy hazánk 2017-hez képest az EU-ban négy (14-ről 18-ra), globálisan pedig öt (29-ről 34-re) helyet csúszott vissza, ugyanakkor az index készítői szerint továbbra is az elithez tartozunk.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMagyarországon az egyén kimondva, kimondatlanul arra számít, hogy nehéz időkben az állam segítsen, támogatásokat nyújtson, ha tud akkor adót csökkentsen, vagy adót térítsen vissza. Ez hosszú évszázadokon keresztül beépült a gazdasági mentalitásunkba. Útfüggőség alakult ki – hangsúlyozta az Economx Big Picture, „Az állam szerepe a gazdaság működésében” podcastjában Pásztor Szabolcs, az NKE docense.
Szerző(k): EconomxAz elemzők három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel a világgazdaság számára, ugyanakkor mivel Magyarország az egyik legmegbízhatóbb és legalkalmasabb partnere Izraelnek, a védelmi iparunk számára lehetőséget rejt a zsidó állam felfegyverkezése.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaFontos leszögezni, hogy nem lehet összehasonlítani a mai bankrendszert a 2008-as bankrendszerrel, ahogy ma hasonló szintű pénzügyi összeomlástól sem kell tartani – hangsúlyozta Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója a Napi.hu videó podcastjában.
Szerző(k): Gáll Csongor