Ukrajna orosz megszállásával rég nem látott egység alakult ki a nyugati hatalmak között, de a legtöbbek által üdvözölt uniós kiállás mai napig rendszerszintű akadályokba ütközik, így kétséges, hogy hosszútávon mennyire lesz életképes. A 27 tagállam nemzeti érdekei rendre megakasztják a lépéseket, így egyre gyakrabban merül föl az, hogy bizonyos területeken meg kéne vonni a vétójogot. Marad-e a megalkuvás, vagy határozottabb lépésekre is számíthatunk, ha az EU megelégeli a külön utas politikát?
Szerző(k): Sasvári MarcellA Magyar Nemzeti Bank volt elnöke nem lát valós esélyt a válságra, de a magyar kormány unortodox gazdaságpolitikája szinte minden tekintetben gyengébben teljesít, mintha az elfogadott gyakorlatokat igyekeznének követni. Stabilitásunkat a 2009-2016 között ledolgozott államadósságnak köszönhetjük, de a gazdasági növekedést gyakorlatilag teljes mértékben az uniós pénzeknek köszönhetjük. Az euró bevezetése szerinte sokáig ráért, de most már 4-5 éven belül, az állami önérdek is ezt diktálná.
Szerző(k): Sasvári MarcellA mai napig "speciális beavatkozásként" hivatkozott katonai megszállásra telepített csapatok rövidesen felőrlődnek, a Kelet-ukrajnai hadművelet után az oroszok kénytelenek lesznek visszavenni a tempóból. Ezt gondolhatnánk a harcképtelenné vált orosz katonák számából, de a helyzet az, hogy bőven lesz utánpótlás, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök elkezdi nevén nevezni amit csinál, és hivatalosan is elrendeli a hadi állapotot. A rezsimváltáson kívül csak Kína elköteleződésében bízhatnak az ukránok, de egyelőre egyik résztvevőnek sem érdeke, a háború rövidre zárása.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz eurózónán kívüli uniós országokban az emberek úgy vélik, hogy még nem állnak készen az euró bevezetésére - derül ki a Republikon Intézet elemzéséből, amelyhez az Eurobaromáter és a Závecz Research adatait használták. Magyarországon ugyanakkor szeretnének közös fizetőeszközt, a Fidesz-szavazók is.
Szerző(k): Szász PéterKét közvélemény-kutatás eredményei is megjelentek szombaton: a Republikon felmérése szerint a pártválasztók körében mind a Fidesz-KDNP, mind az Egységben Magyarországért 47-47 százalékot szerezne, valamint hogy Novák Katalint kevesebben kedvelik, mint ahányan nem. Közben a Nézőpont szerint jobb- és baloldalon is népszerűtlenek Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt gondolatai.
Szerző(k): Szabó Dániel