Az augusztusi kereseti adatok immár sokadik hónapja jeleztek reálbér csökkenést. Miután az infláció gyorsan csökken, joggal vetődik fel a kérdés, hogy mikor ér véget a bérek, keresetek elértéktelenedése.
Szerző(k): Fellegi TamásAz államtitkár kifejtette azt is, csak olyan bérnövekedés lehet, amelyet a gazdaság szereplői el tudnak viselni, és a fogyasztásban emelkedést lehet vele elérni.
Szerző(k): EconomxNem követte a bérek emelkedése az árak emelkedését az Európai Unióban. Az inflációt követő béremelések elsősorban a szolgáltatói szektort jellemezték, és leginkább az alacsony keresetű munkavállalók vásárlóerejének megtartását segítették, főként ott, ahol a munkaerőhiány gondot okoz.
Szerző(k): Nagy KristófAkár egy újabb, több évre szóló bérmegállapodás is napirendre kerülhet az őszi bértárgyalásokon – értesült a Napi.hu. A 2016 és 2022 közötti időszakra megkötött béralkuhoz hasonló megállapodással hosszú távon bebetonozhatja a kormány a reálbérek növekedését, de más eszközökkel is ösztönözheti az állam a fizetések felzárkózását. Pluszpénzre viszont már csak jövőre számíthatnak a munkavállalók.
Szerző(k): Nagy KristófJócskán a zsebükbe kell nyúlniuk jövőre a munkáltatóknak: ha a jelenlegi ütemben mérséklődik az infláció, akkor is sok munkakörben 20 százalék körüli béremelésre lenne szükség 2024-ben annak érdekében, hogy a vásárlóerő ne csökkenjen a 2019-es szint alá. A járvány, majd a háború okozta gazdasági nehézségek közepette reálértékben csak idén esnek vissza a keresetek, de jelentős lesz az alkalmazottak vesztesége. Sokan egyáltalán nem kaptak fizetésemelést az elmúlt években.
Szerző(k): Nagy KristófA magyar munkavállalók harmada kényszerült eddig a magas infláció miatt a főállása mellett másik munkát is vállalni.
Szerző(k): EconomxJanuár elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat Magyarországon – tudhattuk meg Orbán Viktor kedd reggeli bejelentéséből. Korábban a nyugdíjas-szakszervezetek és a szakértők 15-18 százalékos, inflációkövető 2023-as nyugdíjemelést prognosztizáltak. Hogyan is alakultak a nyugdíjak az elmúlt időszakban?
Szerző(k): Horváth TiborA GKI friss elemzése szerint a magyar GDP a harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest 0,4 százalékkal csökkent, jövőre a lakosság fogyasztása 3 százalékkal mérséklődni fog, egyszámjegyű infláció pedig jövőre sem várható.
Szerző(k): EconomxIntenzív bérfelzárkózás zajlott az elmúlt években, miután a szociális partnerek és a kormány 2016-ban megkötött megállapodásának eredményeként csaknem 40 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek Magyarországon - írta a Világgazdaság keddi számában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva.
Szerző(k): Szabó Zsuzsanna